Nebezpečné vánoční mlsání: Nevhodné potraviny mohou být pro vašeho psa i smrtelné

Mazlíčci 09. prosince 2017 | 13:03 — Anna Novotná
Milujeme naše mazlíčky. Někdy jim však projevujeme svoji lásku způsobem, který jejich zažívání a mnohdy i zdraví rozhodně neprospívá. Přichází období Vánoc, které je také obdobím, kdy více pečeme či vaříme. V kuchyni máme spoustu potravin, které máme rádi, ale pro naše čtyřnohé kamarády mohou být velmi nebezpečné.
Další 3 fotografie v galerii
Pozor na nebezpečné mlsání / Shutterstock

Pejsci umějí udělat psí oči tak, že bychom jim od stolu či při vaření dali modré z nebe. Láska k našim čtyřnohým kamarádům nezná hranic, a tak se může stát, že jim nevědomky ublížíme nevhodným pamlskem či špatným krmením. Sem tam jim přilepšíme šunkou, řízečkem nebo dokonce je necháme dojíst talíř od oběda. Z výživového hlediska to není moc zdravé, nemluvě o výchovném aspektu.

Ne vždy to, co máme rádi my, bychom měli dopřávat i psům. Jsou určité potraviny, které bychom psovi nikdy neměli dávat, abychom nehazardovali s jeho životem. Jak jsou ty nejvíce nebezpečné?

Čokoláda

Čokoládu miluje většina z nás a svůj život si bez ní nedovede představit. Čokoláda je pro psa v určitém množství toxická a smrtelná, především pak ta hořká. Může za to přítomnost látek jako je kofein, teobromin a vysoký obsah tuku. Pes, který si smlsne na velké dávce čokolády, tak může mít srdeční problémy, které vedou až k úmrtí.

Avokádo, hrozny, rozinky

Některé ovoce psům nevadí, ale pozor si dávejte na avokádo či hrozny, které mohou způsobit vážné zažívací potíže, alergické reakce, a především vážné problémy s ledvinami. Dále pak například třešně, meruňky a hrušky způsobují nadýmání, průjmy a silnou dehydrataci.

Kofein

Jakékoliv potraviny a nápoje, které obsahují kofein, jsou pro psa naprosto nevhodné. Pozor si dejte např. na kávové sedliny, které může pes snadno vyčenichat. Kofein zapříčiní stimulaci nervového a cévního systému a může způsobit zvracení, neklid nebo dokonce ve vážných případech také smrt.

Toxické ořechy

Pozor si dávejte především na vlašské a makadamové ořechy. Ty jsou pro psí organismus vysoce toxické a způsobují alergické reakce, špatnou koordinaci i třesavku. Smrtelné mohou být pro psy, kteří mají vrozené srdeční potíže.

Cibule

Lidskému organismu cibule dodá plno zdravých živin. Psovi bohužel ale ve větším množství velmi škodí, protože obsahují látky, které ničí červené krvinky a mohou tak vyvolat i anemii. Nehledě na to, že cibule psa velmi nadýmá. Vhodná není ani pažitka, jak syrová, tak ve vařeném stavu.

Česnek (ve velkém množství)

Velké množství česneku způsobuje, díky obsahu N-propyldisulfid, podobné problémy jako cibule. Česnek obsahuje menší množství škodlivé látky než cibule, proto by se měl pes s česnekem přijít do styku jen v minimálních množstvích.

Muškátový oříšek

Může způsobit třes, křeče a smrt.

Houby

Chystáte se o Vánocích péct houbového kubu? Pejskovi ho nedávejte! Houby mohou vyvolat bolest břicha, slinění, poškození jater nebo ledvin, zvracení, průjem, křeče, bezvědomí, či dokonce až smrt.

Pečovat bychom měli nejen o své zdraví. Jakmile se vám bude zdát, že se váš pejsek chová nezvykle, zbystřete. Mohou ho totiž ohrožovat nemoci či zdravotní potíže, které jsou nejen nepříjemné, ale často i životu nebezpečné. O vážných nemocech, kterými jsou psi často ohroženi na životě, jsme psali zde. Ujistěte se, že poznáte ty nejčastější!

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Fenomén Airbnb: I levné bydlení se vám může pořádně prodražit. Na co si dát pozor?

Fenomén Airbnb: I levné bydlení se vám může pořádně...

Navštivte nejkrásnější místa a zákoutí Krakova....

Deset nejúžasnějších muzeí na světě. Tip na podzimní...

Nezapomenutelný zážitek: Objevte kouzlo liduprázdné zěmě,...

Nádherná místa, kde se můžete koupat po celý rok. Zadarmo...

Prodlužte si léto. Krásné pláže, teplé moře i starověké...