První signály, že má váš pes problémy se sluchem

Mazlíčci 02. listopadu 2017 | 15:43 — Anna Novotná
Také si občas říkáte, že ten pes snad špatně slyší, jelikož už po několikáté nepřišel na vaše zavolání? Většinou bývá na vině špatná poslušnost psa, ale co když má váš čtyřnohý kamarád opravdu problémy se sluchem?
Další 4 fotografie v galerii
Nepřehlížejte jasné změny v chování / Shutterstock

Zamyslete se a uvědomte si souvislosti. Dělá pes něco jinak, kromě toho, že nepřijde na zavolání? Jednoduché vyšetření psa můžete provést i v domácích podmínkách i přesto, že nemáte potřebné vzdělání.

Povel „na“

Každý pes zná tento povel, nebo alespoň jeho alternativu, která říká, že přijde pamlsek. Zkuste proto psa ponechat v jedné místnosti, nebo k němu nepozorovaně přistoupit zezadu a vydejte hlasitě povel „na“. Pokud se pes otočí, nebo přiběhne z jiné místnosti, je pravděpodobně vše v pořádku.

Silný rámus

Jestliže máte podezření, že váš pes neslyší, vyčkejte, až si vás nebude všímat, nebo usne a pokuste se udělat jakýkoliv hlasitý zvuk, který by měl pes za normálních okolností zaznamenat. Vezměte si třeba pokličku a vařečku a v blízkosti psa nejdříve opatrně bouchněte. Myslete na to, že pes může slyšet dobře, tak ho nevylekejte. Pokud neuslyší, bouchněte silněji.

Zvonek

Dříve se mohl uštěkat, když někdo zazvonil na zvonek a dnes ani nehne brvou? Důvodem může být určitě i stáří a větší unavenost psa, ale zrovna tak to mohou být problémy se sluchem.

Víc štěká

Pokud pes špatně slyší, začne někdy víc štěkat. Je to stejné jako u lidí. Jakmile se neslyšíte, začnete mluvit hlasitěji. Pes je najednou víc sám se sebou, neslyší okolní zvuky, a tak se může i trochu nudit. Proto může při komunikaci s vámi častěji používat vynucovací štěkání.

Strach z bouřky

Pokud váš pes dříve špatně snášel letní bouřky a ohňostroje, u kterých co nejrychleji vyhledával nejbližší skrýš, pokud hrdelně vyl na projíždějící sanitku nebo plačící dítě a nyní nic z toho nedělá, s návštěvou veterináře neváhejte.

Veterinář

Vaše podezření může potvrdit nebo vyvrátit jedině veterinář. Proto pokud máte obavy, návštěvu neodkládejte. Vyšetření pro psy nebývá bolestivé a trvá zhruba půl hodiny. Sedativa ani anestetika nejsou obvykle zapotřebí a přistupuje se k nim jedině v případě, že je pes velmi neklidný. Vyšetření stojí zhruba dva tisíce korun, ale alespoň budete mít jistotu.

Co dělat, když pes ohluchne

Není špatné myslet na tuto možnost preventivně. I lidé ve stáří špatně slyší, takže pravděpodobnost, že se hluchota, nebo alespoň částečná hluchota, bude týkat vašeho psa, není zanedbatelná. Proto při cvičení již od štěněte používejte i povely řečí těla.

Pokud například chcete, aby k vám pes přišel, naučte ho to jak povelem „ke mě“, tak neverbálním povelem, při kterém si stoupněte do pozoru a rukama střídavě upažujte a vzpažujte. Povel je pochopitelně jen na vás, jen musí být viditelný z větší vzdálenosti.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nejkrásnější místa Černé Hory, kde zažijte fascinující dovolenou

Nejkrásnější místa Černé Hory, kde zažijte fascinující...

Ráj pro cyklisty i milovníky vodních sportů. Pobřeží...

Skiareál Špindlerův Mlýn nabízí po celé léto jízdu...

Objevte nejkrásnější pláže Istrie. Dokonalé ráje ukryté...

Poznejte nejcennější území Krušných hor

Poznejte unikátní evropské území ležící na území...

Zavřít reklamu