Pozor na časté chyby, kterých se při krmení koček dopouštíme!

Mazlíčci 15. července 2017 | 08:46 — Anna Novotná
Už v mateřské škole se děti učí, že kočička pije mléko. Co na tom, že dospělým kočkám mléko škodí a způsobuje jim těžké průjmy. Nejen této, ale i dalších fatálních chyb se při krmení koček dopouštíme docela běžně.
Ve skutečnosti můžete být překvapeni, že existuje celá řada běžných potravin, které by vaše kočka neměla jíst. / Shutterstock

Ačkoliv mnoho potravin je pro dospělého člověka či pro dítě naprosto neškodných nebo přímo prospěšných, není tomu tak v případě koček. To, co lidem prospívá, může být pro kočky fatální.

Který potravinám se při krmení obloukem vyhnout?

Mezi takové potraviny patří například cibule a česnek. Sloučeniny v nich obsažené způsobují při požití selhání červených krvinek a následně anémii (chudokrevnost). Množství způsobující problémy není známé; všeobecně se dá říct, že kočky reagují citlivěji než psi a toxičtější je více cibule než česnek. Příznaky onemocnění jsou zvracení, průjem, odlišně zbarvená moč, slabost, poškození jater, alergické reakce, astmatické záchvaty, a v případě zasažení kůže kontaktní dermatitida.

Čokoláda 

Obsahuje theobromin, který je pro kočky toxický (a to i v malých dávkách). Stejně jako kofein.Jednotlivé druhy čokolády mají různý obsah theobrominu, nejvíce ho má hořká čokoláda.

Kosti

Nemůže, protože ostré kosti snadno poraní tlusté střevo nebo mohou být příčinou jeho zánětů. Navíc kosti často způsobují zácpu.

Kravské mléko 

Přestože je představa kočky pijící mléko v očích laické veřejnosti brána jako standardní situace, pravda je někde jinde. Většina dospělých koček by kravské mléko pít neměla. Neumějí totiž trávit laktózu (chybí jim potřebný enzym), která je v mléce obsažená. I když jim mléko moc chutná, může způsobit gastrointestinální bolesti a průjem. Kočkám „na přilepšenou“ však můžete podávat mléka pro kočky nebo speciálně upravená mléka bez laktózy. Ostatní mléčné výrobky, jako jogurt nebo přírodní sýry, většinou problémy nezpůsobují.

Hroznové víno a rozinky 

Hroznové víno a rozinky obsahují zatím neznámý toxin, který kočkám poškozuje ledviny. Nebezpečnější jsou rozinky, protože vysušením obsahují toxin v koncentrovanějším množství. Při jejich větší konzumaci může dojít k selhání ledvin, zvracení a průjmu.

Syrové maso

Pokud budete kočku krmit syrovým masem pravidelně, vystavujete ji nebezpečí, že může pozřít například bakterie salmonely nebo různé parazity. Tuto hrozbu lze alespoň částečně eliminovat tím, že maso necháte alespoň dva dny zmražené. "Mnohem horší je nadbytečný příjem fosforu, který kočkám způsobuje řídnutí kostí, zvyšuje riziko vzniku močových kamenů a onemocnění ledvin," konstatuje MVDr. Jiří Beránek, prezident České asociace veterinárních lékařů malých zvířat.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Polský poloostrov Hel: Pohodové koupání i surfování v ráji cyklistů

Polský poloostrov Hel: Pohodové koupání i surfování v ráji...

Vydejte se na dovolenou po stopách Indiana Jonese a Vinnetoua

Chcete ochutnat nejlepší pizzu na světě? Vyražte do italské...

Do Vietnamu se můžete vydat za sedmým divem světa

5 důvodů, proč vyrazit do Bulharska: Do země, kde se vrtí...

Cestovatelská NEJ pro milovníky výšek, velkoměstského...