Kočky jsou velmi inteligentní. Jednoduše je naučte, kam smí chodit a kam ne

Mazlíčci 15. června 2017 | 19:03 — redakce
Každý vlastník kočky domácí dobře ví, že je to hodně těžké. Ne, kočky nejsou nechápavé, naopak. Jenže si prostě dělají, co chtějí.
Dalších 5 fotografií v galerii
Kočky si prostě dělají, co chtějí... / Shutterstock

Když kočku okřiknete, nechápavě se na vás podívá: Co chceš, to si jako nemůžu brousit drápky o křeslo? Její pohled vás naprosto rozloží a snad byste jí to křeslo ještě přisunuli.

Procházka po kuchyňské lince? Pokud jste doma, kočka velmi dobře ví, že na linku nesmí, a tak tam nechodí. Sedne si pod ni a podívá se na vás, aby vám jasně sdělila: Podívej, jak jsem vzorná, já vím, že nahoru nesmím. Sotva za vámi zapadnou dveře, už se vydá na průzkum a pěkně na horní skříňku, vždyť i tam se dá plavně vyskočit. Důkazem prohřešku je cestička otištěných paciček na kuchyňské desce. Jenže teď už miláček zase spořádaně sedí na podlaze...

Co s tím? Snáz naučíte kočku chodit tam, kam má, než ji odnaučíte tam, kde by se pohybovat neměla. Je tedy třeba vytvořit jí v bytě tolik jejích vlastních zábavných míst, aby ji ta ostatní nelákala.

Na broušení drápků jsou nejlepší sloupky omotané režným provazem. Jeden nestačí, chce to omotat třeba i nohu od stolu, od křesla, k tomu přídat nějaké to sólo škrábadlo, kde se dá drásat podložka i sloupek z ní trčící.

Výborné jsou také „kočičí stromy“, sestava sloupků omotaných provazem a polic potažených měkkou látkoum, na kterých se dá ležet a hledět na svět z výšky. Kočky mají rády přehled, takže když jim dáte pelíček aspoň do výšky vašich oči, budou se v něm vyvalovat – zato na podlaze si ho ani nevšimnou.

Kuličky z papíru, pentličky, myšky vyplněné kočičí trávou – hračky vůbec nejsou finančně náročné, zato je třeba smířit se stím, že jich máte plný byt a sem tam na nějakou šlápnete.

Na záchůdek zpravidla kočky naučíte snadno, jsou to čistotná zvířata a sotva přijdou do nového domova, už se po své hromádce písku ohlížejí. Někdy může dojít k problémům způsobeným stresem ze stěhování, pak je třeba kočce dát záchůdek na takové místo, kde se může skrýt před světem (je to i pro kočku úkon intimní), ale ničeho se nebojí a nic ji nemůže polekat. Jakmile si zvykne, můžete písek přestěhovat i do nějakého tmavšího koutu. Většina domácích koček radostně asistuje při výměně steliva a sotva je vše čisté, hned se tam hrne – není tedy ani problém s přestěhováním záchůdku.

Pokud chcete kočce zdůraznit místa, kam chodit má – na škrabadlo, na záchůdek, na pelíšek – můžete použít speciální sprej. Obsahuje látky, jejichž aroma kočku neodolatelně vábí, takže se kolem místa bude radostně povalovat, otírat se o něj, a tím si z něj vytvoří svůj oblíbený prostor.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Pár věcí za které na dovolené ušetříte, ale budete toho pořádně litovat

Pár věcí za které na dovolené ušetříte, ale budete toho...

Ráj turistů a rybářů. To je vstupní brána do Žďárských...

Při pronájmu auta v zahraničí můžete pořádně prodělat,...

Na horách nemusíte pouze lyžovat. V kraji seriálu Doktor...

Poznejte hlavní město módy. Eurovíkend v Miláně vás...

Vzhůru na nejvyšší horu Beskyd. V okolí si v zimě užijí...

Zavřít reklamu