Ocet je levný, ekologický a všestranný pomocník v domácnosti. Naučte se jej využít

Dům 18. prosince 2019 | 16:31 — Anna Novotná
Ocet snad nechybí v žádné domácnosti. Naučte se ale tento osmiprocentní vodný roztok kyseliny octové využít i jinak než při vaření. Možná budete zírat, co všechno ocet v domácnosti dokáže. Máme pro vás 10 neotřelých způsobů jeho využití.
Další 3 fotografie v galerii
Ocet má v domácnosti obrovské využití, nebojte se ho zapojit do úklidu / Depositphotos

Ocet jako čisticí prostředek využívají lidé po tisíciletí, dnes na něj pod návalem nepřeberného množství chemických přípravků z obchodů a reklam často zapomínáme.

Ocet je ekologicky nezávadný a má široké spektrum použití. Obzvláště v situacích, kdy je potřeba odstraňovat vodní kámen, by měl být ocet volbou číslo jedna. Úklid domácnosti s pomocí octa navíc nijak zvlášť nezatíží vaši peněženku. Podívejte se na několik našich tipů, jak jej využít.

1. Odstranění vodního kamene a usazené špíny

  • Čištění rychlovarné konvice: Pokud potřebujete vyčistit rychlovarnou kovici, nalijte do ní menší množství octa a nechejte působit přes noc. Rychlejší variantou je konvici s octem spustit a nechat zahřát až k varu, následně počkat na vychladnutí a je vyčištěno.  Po dokončení konvici důkladně vypláchněte vodou. 
  • Ocet vyčistí pračku: K důkladnému vyčištění jsou potřeba alespoň 4 litry běžného octa, které nalijete do bubnu pračky a pak už jen zapnete naprázdno program s nejvyšší teplotou, pomáhá také odstranit případný zápach vycházející z pračky. Octem vyčistíte nejen pračku a můžete jej použít také místo aviváže.
  • Ocet vyčistí i usazeniny vodního kamene v koupelně a kuchyni: Pokud vás trápí usazeniny na koupelnové baterii, obkladech, vaně nebo sprchových dveřích, použite ocet.
  • Ocet na čištění toalety: Při větším čištění nalijte litr octa do mísy a nechejte působit přes noc, ocet aplikujte i na stěny mísy a pod její okraj, při běžném čištění si pak vystačíte s menším množstvím octa.

2. Ucpané umývadlo

Pokud se vám doma ucpalo umývadlo nebo dřez a máte po ruce ocet a sodu, je po problému. Nejprve do odtoku nasypte 1/2 šálku jedlé sody a následně 1/2 šálku octa. Jakmile směs přestane pěnit, vypláchněte umývadlo horkou vodou.

3. Otravný hmyz

Trápí vás mravenci či otravné vinné mušky? Nalejte do sklenice ocet, zakryjte vrch potravinovou fólií a ostrým předmětem vytvořte do fólie několik dírek. Je to velmi účinná past.

4. Na dlažbu

Dlažba z pálené hlíny je velmi oblíbená, ale také náročná na údržbu. Zašpiněnou podlahu normálně vytřete a poté opláchněte vodu s jednou sklenicí octa. Dlaždice budou jako nové.

5. Skvrny na koberci

Skvrny z koberce zmizí, pokud použijete tento recept: 2 lžíce soli rozmíchejte v polovině šálku octa nebo smíchejte po lžíci octa a kukuřičného škrobu.

6. Dřevěné obložení

Dřevěné obložení oživí půl litru teplé vody, 4 lžíce bílého nebo jablečného octa a 2 lžíce olivového oleje. Stačí vetřít a přeleštit.

7. Boj proti molům

Do nádoby dejte 1,5 šálku jablečného octa a několik kapek prostředku na nádobí. Směs nechte v komoře a moli se utopí.

8. Svalová únava i modřiny

Do vany přidejte 2 šálky jablečného octa, je to lék proti bolavým svalům a únavě, ale i proti modřinám.

9. Kožní problémy

Ocet dokáže léčit i kuří oka, odstranit mozoly nebo plísně na nohou. Vemte si chléb, ponořte ho do octa a přiložte na nohu jako obklad.

10. Pomocník při praní

Ocet pomůže také zachovat barvy oblečení - jeden šálek bílého octa přidejte do posledního máchání. Prádlo bude bílé, ustálí barevné oblečení, zbaví statické elektřiny, bude měkké a voňavé a zabije bakterie. Využijte doma dalšího parádního pomocníka! Čtěte více.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

V sibiřském Krasnojarsku byl vyhlášen stav nouze. Došlo k vážné havárii v jedné z elektráren

Chyby, kvůli kterým jsou ručníky po vyprání tvrdé, na omak...

Výsadba česneku. Pozor na nejčastější chyby, kterých se...

Vyrobte kočkám jednoduché domácí pochoutky. Budou se...

Vypěstujte si doma citronovou trávu. Výborně chutná a...

Neobvyklé využití posekané trávy

Jak opravit píchlou duši, i když u sebe zrovna nemáte...

Zavřít reklamu