Obrazy udělají váš domov útulným a dodají mu atmosféru. Jejich výběr má určitá pravidla

Dům 27. října 2019 | 18:47 — Šárka Vondráčková
Cítit se ve svém domově dobře, je samozřejmostí pro každého z nás. A jsou to právě dekorace, které nám pomohou celkovou atmosféru doladit.
Další 4 fotografie v galerii
Obraz je třeba vybírat tak, aby byl ve vzájemné harmonii s předměty a nábytkem / Depositphotos

I když jsou obrazy v interiérech skutečnou klasikou, najít takový, který by se dobře hodil na výzdobu obývacího pokoje nebo ložnice, není jednoduché. Pokud tedy stále váháte a nevíte, podle čeho se rozhodnout, jaký obraz vybrat, poradíme vám, na co vše byste měli myslet.

Každá místnost má jiná pravidla

Vybírat obrazy je vhodné podle typu jednotlivých pokojů. Zatímco v obývacím pokoji si můžeme dovolit abstrakci, v ložnici by nám měl obraz umět nabídnout pocit uvolnění.

Obývací pokoj

Při výběru obrazu do obývacího pokoje vycházejte z celkového designu a vybavení místnosti. Pokud je váš interiér zařízen spíše jednoduše a střídmě, volte obraz s výraznější, nepravidelnou strukturou motivu - například abstraktní obraz nebo vícedílné obrazy. V interiéru, který je naopak stylově zařízený výrazným nábytkem či doplňky, volte obrazy jemnějších barev a jednodušších motivů, které budou harmonicky ladit s ostatním vybavením. Obraz by měl na první pohled zaujmout, zanechat v návštěvě dobrý dojem a vytvořit v pokoji příjemnou atmosféru a harmonicky ladit s vybavením.  

Ložnice

Ložnice je místnost, kam chodíme především spát a relaxovat. Podle toho se vyplatí vybírat dekorace. Zapomeňte na syté barvy a kontrasty, ale zachovejte prostornost a vzdušnost a vybírejte obrazy ve studených tónech. Pro tento prostor postačí jeden obraz nad postel nejlépe v přírodních odstínech zelené, modré nebo hnědé. Z motivů se do ložnice nejlépe hodí jezera, potoky, vodopády, kytky a další motivy přírody, ale k oblíbeným tématům patří i umělecké akty.

Kuchyně

Při výběru obrazu do kuchyně byste se měli zaměřit na vyjádření atmosféry, která dodá chuť k jídlu. Hodí se zde motivy evokující teplo domova a přátelskou atmosféru. Nejběžněji se do kuchyní věší obrazy s tematikou jídla, pití, ovoce a zeleniny a různá zátiší.

Předsíň

Předsíň je většinou malá místnost, kterou je zapotřebí opticky zvětšit. Učinit to prostřednictvím velkého obrazu není problém. Optimální volbou proto můžou být fotoobrazy s motivy krajin nebo moderní 3D obrazy. Nezapomeňte, že tmavou místnost dokáže rozzářit obraz v jasných barvách.

Jak vybrat správnou velikost obrazu

Pokud si kladete otázku, jaká velikost obrazu je správná, je třeba zohlednit velikost prostoru, kam ho chcete umístit. Obraz by měl působit dominantně, ale přitom zachovat vzdušnost prostoru. Do malých místností proto volíme i drobnější obrázky, do obývacích pokojů se nebojte větších rozměrů nebo moderních kompozic, které mají motiv rozdělený do více obrazů, jež společně vytváří celek. Pokud si chcete vyrobit vlastní nápaditý obraz na zeď, návod najdete zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Poznejte nejhezčí zakavkazské město

Poznejte nejhezčí zakavkazské město

Nahlédněte do tajemného podzemního města. Nacisté zde měli...

Nejkrásnější místa Černé Hory, kde zažijte fascinující...

Ráj pro cyklisty i milovníky vodních sportů. Pobřeží...

Skiareál Špindlerův Mlýn nabízí po celé léto jízdu...

Objevte nejkrásnější pláže Istrie. Dokonalé ráje ukryté...

Zavřít reklamu