Kuna dokáže způsobit spoustu škod. Jak na ni vyzrát a šetrně ji vystrnadit z domu?

Dům 08. září 2019 | 11:42 — Anna Novotná
Kuna skalní je noční tvor, navíc její trus odporně páchne. Dokáže v obydlí napáchat plno škod – od znečištění půdy či střechy výkaly až po zničení izolace či součástí stavby. Také přenáší různá onemocnění, která mohou člověka ohrozit na zdraví.
Další 2 fotografie v galerii
Kuna je roztomilá, ale dokáže způsobit spoustu škod a probděných nocí / Shutterstock

Kuna navštěvuje naše obydlí velmi hojně. Jsou pro ni příslibem bezpečí a tepla, kde se následně (v případě samice) může postarat i o mladé. Hlavně v noci dělá kuna neskutečný rámus a působí i škody na zařízení. Pokud se do domu dostane, boj s ní je náročný a výsledek nejistý. Vyplatí se proto prevence v podobě důkladného odříznutí přístupových cest.

Jděte na to od lesa

Než začnete přemýšlet o tom, jak se kuny zbavit, zamyslete se nad tím, jak ji od návštěvy svého domu či chaty odradit. Ano, bude to znamenat jisté úsilí, ale nesrovnatelné s energií, kterou byste později museli věnovat boji s kunou.

Musíte důkladně prozkoumat všechny možnosti, kterými by se mohla kuna do domu dostat. Následné zadělání děr a spár však musí být provedeno odolným a kvalitním materiálem, který kuna skalní nepřekoná. Je velice mrštná a hbitá a není žádnou výjimkou, když se na půdu či pod střechu dostane i skrze škvíru mezi krytinami, které jsou na jednom konci přimontovány ke konstrukci střechy.

Nastražte past a odvezte ji daleko

Když vás kuna přes veškerá opatření přelstí, nezbývá, než se s ní pustit do boje. Stoprocentní recept na její vyhnání však neexistuje. Chce to zkoušet, dokud něco nezabere. Trvalé odstěhování kuny je tak otázkou spíše štěstí a náhody, není ale nemožné. Buďte trpěliví.

Často vychvalovaným způsobem, jak se kuny zbavit, je její odchyt a následné odvezení daleko od domova. K tomuto účelu slouží pasti na kuny v podobě sklopců a klecí, kam je třeba kunu nalákat na nějakou její oblíbenou dobrotu – například vajíčko, šípky, třešně. I toto však není zaručené.

Babské rady nebo nejmodernější způsoby?

K nejmodernějším způsobům, jak se kuny v domě zbavit, se řadí odpuzovače vysílající signály, které jsou pro zvíře velmi nepříjemné. Mohou být akustické či ultrazvukové. Hrozí však, že si na ně kuna zvykne. Pak můžete zkusit i spreje či pachové tyčinky proti kunám.

Další způsoby vycházejí z babských rad, které kolují mezi lidmi desetiletí. Úspěch je však nejistý. To, co zabralo sousedovi, nemusí nutně zabrat u vás. Zkusit můžete výrazný parfém, trus či chlupy lva nebo tygra, psí chlupy, lidské vlasy, síru, naftalín, čpavek, psa nebo lesklé předměty rozvěšené kolem domu.

Kuna skalní dokáže způsobit spoustu škod a probděných nocí, na druhé straně však její přítomnosti v domě nelze upřít pozitivum, a to zbavení se potkanů a myší, které kuna důsledně loví. Dále čtěte: Aviváž má v domácnosti řadu zajímavých využití: Leští nerez a povolí i zaseknutý zip.

Témata: kuna, domov, škody
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Rekordman a velký sportovec Jan Kareš řídil elektrický unikát

Jak vyhubit octomilky? Vyzkoušejte osvědčené triky

Bytový architekt a jeho výhody: Nechte se inspirovat

Povinné čipování psů – přehledně vše, co potřebujete...

Skvělé využití vody z rýže. Odteď už ji nikdy nebudete...

Květiny jako dekorace: Sušená aranžmá vám vydrží roky

Když blechy útočí! Co jste o nich nevěděli a jak se jim...

Zavřít reklamu