Mytí oken, rámu a těsnění. V boji se špínou využijte tyto účinné pomocníky

Dům 08. srpna 2019 | 08:28 — Veronika Prášilová
Krásné a slunečné počasí přímo láká k tomu, pustit se do dlouho odkládaných domácích prací. Ti odvážnější volí letní měsíce pro výmalbu pokojů, jiní zase alespoň ke kompletní očistě interiérů. Nejčastěji se nám však naskytne pohled na to, jak se pečlivé hospodyňky vrhnou na mytí oken.
Další 4 fotografie v galerii
Péče o okna není jen o mytí skel / Shutterstock

Pokud mezi ně patříte i vy, pak byste měli myslet na několik základních pravidel, která s tímto souvisejí.

Na materiálu rámů prakticky nezáleží

Hned na úvod bychom si měli ujasnit, že péče o okna se netýká pouze jejich skleněných částí. Těm obvykle věnujeme nejvíce času, avšak je třeba si uvědomit, že stejně důležitá je také očista okenních rámů a parapetů. Zkuste se proto tentokrát zaměřit na tyto části, které se správným fungováním oken mají mnoho společného. Než se pustíme do úklidu, připomeňme si základní pravidla. Ta jsou stejná jak pro plastová, tak i dřevěná okna. 

Účinný pomocník v boji se špínou

Základním pravidlem vždy je, abyste nepoužívali abrazivní čisticí prostředky, ani ocelové drátěnky či houbičky s hrubým povrchem. Na očištění i silně zašpiněných míst si připravte jedlou sodu a peroxid vodíku. Sodu nasypejte na místa, která chcete očistit, a opatrně ji zalijte peroxidem. Stačí jen tolik, aby vznikla středně hustá pěna. Nechejte několik minut působit a setřete hadrem nebo papírovými utěrkami. Na silně znečištěných místech můžete postup opakovat.

Zázrak jménem silikonový olej

Po tomto procesu budou vaše rámy a parapety čisté, proto se můžete pustit do další práce. Nyní je na čase věnovat se těsnění. Málokoho totiž napadne, že i tato část okna potřebuje pravidelnou péči, aby nezteřela a nepopraskala. Po umytí rámů jejich jednotlivé části ošetřete silikonovým olejem, který těsnění udrží dlouho jako nové a v dobré kondici.

Tento zdánlivě jednoduchý krok vám může ušetřit klidně několik sto korun za výměnu popraskaného, tudíž nefunkčního těsnění za nové. Důležité jsou také pohyblivé části oken, jako jsou panty a zámky. Na ty použijte vazelínu či jiný specializovaný přípravek. Ani na tento krok nezapomínejte, protože mnozí výrobci jej mají jako podmínku pro uznání případné reklamace.

Pokud jste zvládli všechny předešlé kroky, můžete se směle pustit do sice nejméně oblíbené, ale přesto potřebné činnosti, a to do mytí skel. Aby však po hodinách práce nepřišla vaše snaha nazmar, přečtěte si náš další článek o chybách, kterých je dobré se při čištění skleněných tabulí vyvarovat. Jaké chyby to jsou, se dozvíte zde

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Nejbláznivější cestopis všech dob s Lukášem Pavláskem a Ondřejem Sokolem

Na co si dávat pozor při zazimování balkonových rostlin?...

Zkuste zdravou a super jednoduchou čokoládovou pěnu hotovou za...

Zvěřina aneb zdravý gastro zážitek podzimu. Jak ji správně...

Pozor na nejčastější chyby při chovu morčat

Je čas vyvěsit ptačí budku. Víte, že je pro vaši zahradu...

Právě teď je ideální čas na výsadbu dřevin a cibulovin

Zavřít reklamu