Utíráte prach stále dokola a pořád nemizí? Možná děláte tyto chyby

Dům 06. srpna 2019 | 09:42 — Veronika Prášilová
Utírání prachu je spolu se žehlením a vysáváním nejméně oblíbenou činností v domácnosti. Každá hospodyňka tyto práce odkládá na co nejpozdější dobu, protože ví, že je nekonečná, a sotva na jedné straně skončí, může začít znovu.
Další 3 fotografie v galerii
Každý kousek vyžaduje jiný přístup / Depositphotos

I proto je dobré osvojit si některé triky pro efektivní utírání prachu, aby vaše práce nebyla zcela marná.

Zvlhčete místnost

Zřejmě nejhorší je stav, kdy se prach doma víří, kdykoli projdete kolem skříňky nebo poličky. Má to poměrně snadné řešení, a sice zvýšení relativní vlhkosti v bytě či domě. V zimě se toho dá dosáhnout snáz, a to umístěním misky s vodou na radiátor, který zajistí její odpařování a zvlhčování klimatu v pokoji.

Ruku v ruce by mělo jít také důkladné větrání jednotlivých místností, jelikož je prokázáno, že čerstvý vzduch pomáhá v boji proti prachu. Ale pozor, nesmíte nechat otevřeno příliš dlouho, aby vám domů nevlétl nepořádek zvenčí. Zejména v letním období to bývá prach z pole nebo zrnka pylu, které doma rozhodně neuvidíte rádi.

Mikrovlákno nebo vlhký hadřík

Důležitá je také volba prachovky, která by měla být z mikrovlákna. To se vyznačuje antistatickými vlastnostmi, takže není třeba hadřík ani vlhčit, aby nedocházelo k víření prachu. Pokud ji však nemáte po ruce, dobrou službu vám udělá také měkký bavlněný hadřík, který před použitím lehce navlhčíte, případně spolu s ním budete používat vhodný přípravek na nábytek se složkou proti prachu.

Vysávejte i hladké povrchy

Nezapomeňte také pravidelně vysávat koberce i hladké podlahy. Možná vás to překvapí, ale třeba i na linoleum nebo plovoucí podlahu je vysavač se speciální hubicí velmi vhodným prostředkem pro jejich čištění. A pokud ještě na závěr povrch přejedete vlhkým mopem, prach bude pryč. Ale pozor, luxování podlah nechejte vždy až úplně na konec, jelikož na ně ještě během úklidu dopadne spousta smítek.

I záclony a závěsy potřebují péči

Nezapomeňte pravidelně vytřepávat a klidně i vysávat různé textilie, které v místnosti máte. Nejedná se přitom jen o sedačku nebo přehoz, ale také záclony a závěsy, které bývají doslova semeništěm prachu. A zvláštní pozornost byste jim měli věnovat zejména ve chvíli, kdy máte doma alergika. Je to jedna z věcí, jejichž přítomnost v domácnosti nemocným vůbec nesvědčí. Více na toto téma se dočtete zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Jedinečná místa, která byste rozhodně neměli vynechat při návštěvě Maďarska

Jedinečná místa, která byste rozhodně neměli vynechat při...

Tyrolské parky: Tip pro aktivní cestovatele, kteří milují...

Navštivte dokonalý svět uprostřed Atlantiku. Pro Evropana...

Dovolená s nádechem nostalgie. Úchvatné pobřeží a...

Skvělý tip na aktivní dovolenou. Turistický ráj máme...

Skvělý tip na víkend s dětmi. Projděte se jedinečným...

Zavřít reklamu