Zapáchá vám septik? Než ho vyvezete, zkuste použít bakterie

Dům 26. července 2019 | 09:55 — Veronika Prášilová
S horkými letními teplotami se pojí nejen mnoho příjemných věcí, ale i těch spíše nepříjemných. Pokud žijete v oblasti rodinných domů či v blízkosti zahrádkářské kolonie, může vás právě v těchto dnech zaskočit urputný pach septiku.
Další 3 fotografie v galerii
Nevyvezený septik dokáže v létě nadělat paseku / Depositphotos

A pokud sami majitelem jímky jste a hledáte řešení, jak tento problém rychle a účinně zlikvidovat, pojďte se společně s námi inspirovat.

Přidejte do odpadu bakterie

Ideálním řešením je samozřejmě nechat septik vyvézt, jenže ne vždy je to možné udělat ihned, proto je třeba si do té doby pomoci jinak. Ač se to možná zdá neuvěřitelné, zápach ze septiku lze zlikvidovat s pomocí bakterií. Ty už sice uvnitř jsou, ale těch skutečně prospěšných je tam málo, proto je třeba dodat je uměle.

Enzymy rozloží organické látky

K odstranění odpudivého zápachu slouží například výrobky obsahující kombinaci speciálně vypěstovaných kmenů bakterií, které začnou fungovat ve chvíli, kdy se dostanou do vody s organickým odpadem. V tu chvíli započne produkce enzymů, které pomáhají rozkládat odpady organického původu, a to především ty s obsahem bílkovin, škrobů a tuků jakéhokoliv původu.

Přihnojte si zahrádku

Tím se začne snižovat hromadění pevných organických látek, kalů a také tvorba pěny v septiku. Díky bakteriím dojde k přeměně pevných kalů a usazenin na odpadní vodu, která se navíc tímto procesem natolik pročistí, že ji lze použít jako hnojivo pro květiny a trávník. A tím, že se rozloží odpad, zmizí i zápach, jelikož se odstraní jeho příčina.

Jednoduše nalijte do záchodu

Směs s obsahem těchto bakterií nabízejí prodejci obvykle ve formě prášku, který se aktivuje přidáním do vody. Nemusíte se tedy bát, pokud by vám nějaká směs zůstala, že by začala jakkoli pracovat. Jakmile budete potřebovat se zápachem zatočit, připravíte si směs v nádobce, necháte ji pár hodin odstát, a poté ji vlijete do dřezu, umyvadla nebo záchodu. Pak už jen necháte bakterie dělat svou práci.

Bojujete-li doma navíc s ucpaným odpadem, máme pro vás pár tipů, jak si s tímto problémem poradit. A je jedno, jestli bydlíte v bytě, anebo v rodinném domku s vlastním septikem. Užitečné rady najdete v našem článku zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Pár dobrých tipů, jak se vyhnout poplatkům za odbavená zavazadla v letadlech

Pár dobrých tipů, jak se vyhnout poplatkům za odbavená...

Destinace, kterou si Češi zamilovali a na podzim ji berou...

Podzimní Bruggy: Město vodních kanálů láká návštěvníky...

Orientální pohádku, luxus a příjemné teploty. To všechno...

Skvělý tip na podvečerní výlet: Vypravte se do sovího ráje...

Blíží se sezóna karnevalů. Ten nejbláznivější vypukne...

Zavřít reklamu