Na co všechno se zaměřit při koupi klimatizace

Dům 25. července 2019 | 09:44 — Veronika Prášilová
S horkým létem přicházejí do kurzu také prostředky sloužící k ochlazení domácnosti. Těmi cenově nejdostupnějšími jsou elektrické větráky, které sice mohou pocitovou teplotu snížit, ale s tou reálnou v místnosti nehnou, navíc alergikům nesvědčí proto, že víří prach.
Další 3 fotografie v galerii
Větrák v horkém létě už mnohým lidem nestačí / Depositphotos

Lidé tak stále častěji sahají po klimatizacích, které dokáží domácnost příjemně ochladit. Na co se zaměřit při jejich výběru, si můžete přečíst na následujících řádcích.

Ideálně mimo sezonu

Pokud jste se rozhodli pořídit si klimatizaci právě teď, musíte počítat s poměrně dlouhou čekací dobou její montáže, jelikož jsou prodejci poměrně hodně zahlceni. Také cena bude o něco vyšší, než kdybyste s jejím nákupem počkali na podzim či zimu.

Do jak velké místnosti

Pokud jste s těmito fakty srozuměni, je na řadě volba správného zařízení. Rozhodující by přitom neměla být jen jeho cena, ale také výkon. Ten se volí podle velikosti, respektive objemu místnosti, kterou má vychladit. Jiný výkon tak bude třeba pro ložnici o velikosti 12 metrů čtverečních, a jiný zase pro obývací pokoj o trojnásobné rozloze. Vše je potřeba při výběru důkladně zvážit a ideálně si nechat poradit přímo od odborníka.

Jednoduše a mobilně

Dále byste měli vědět, po jakém typu klimatizace sáhnete. Tím nejlevnějším modelem je mobilní jednotka, kterou můžete přemisťovat z jedné místnosti do druhé, navíc u ní není zapotřebí složitá montáž. Je však třeba myslet na to, že i tento typ zařízení potřebuje odvod hadice ven z místnosti.

S pevnou instalací

Anebo můžete sáhnout po splitové klimatizaci, jejíž jedna část se nachází venku a je propojena s vnitřní jednotkou, která je umístěna na zdi a ochlazuje předem vybranou místnost, v níž je nainstalována. Pokud však už nyní víte, že potřebujete snižovat teplotu ve více místnostech, volte takzvanou multisplitovou klimatizaci. Ta využívá jednu vnější jednotku, která je napojena na více zařízení uvnitř.

Benefity navíc

Při volbě nového domácího pomocníka myslete také na další vychytávky, které dnešní klimatizace nabízejí. Ale ruku na srdce, často je to otázkou ceny. Klimatizace vyšší třídy například umí nejen v létě ochlazovat, ale v zimě také topit. Mnohé také nabízejí noční či tichý režim, který není tak hlučný, takže se u něj dá krásně spát. Určitě také volte zařízení s dálkovým ovládáním, je to mnohem praktičtější. Skvělou funkcí je také časovač.

Pokud zatím s pořízením klimatizace váháte, zkuste si do té doby vyrobit svépomocí vlastní. Inspiraci, jak na to, můžete najít v našem článku zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Poznejte nejhezčí zakavkazské město

Poznejte nejhezčí zakavkazské město

Nahlédněte do tajemného podzemního města. Nacisté zde měli...

Nejkrásnější místa Černé Hory, kde zažijte fascinující...

Ráj pro cyklisty i milovníky vodních sportů. Pobřeží...

Skiareál Špindlerův Mlýn nabízí po celé léto jízdu...

Objevte nejkrásnější pláže Istrie. Dokonalé ráje ukryté...

Zavřít reklamu