Aviváž má v domácnosti řadu zajímavých využití: Leští nerez a povolí i zaseknutý zip

Dům 24. června 2019 | 10:36 — Veronika Prášilová
Každá hospodyňka má za cíl, aby její právě vyprané prádlo nádherně vonělo. Mnohé z nich k tomu využívají aviváže, které se na trhu objevují v nepřeberném množství vůní. Ovšem napadlo vás někdy, že tento prostředek se dá využít také jinak?
Další 3 fotografie v galerii
Aviváž jako pomocník při úklidu / Shutterstock

Pojďme se společně podívat na pár triků využití aviváže v domácnosti.

Když máte alergii na aviváž

Ne každému člověku svědčí, pokud si na sebe obleče oděvy, které byly máchány v aviváži. Ať se nám to líbí nebo ne, složení je pro hodně lidí silným alergenem, který v přímém kontaktu s kůží může způsobit vyrážky, ekzém či akné. Navíc ne každý materiál je svou strukturou pro praní v aviváži vhodný. Pokud byste mu i přesto svou oblíbenou vůni chtěli dopřát, tak do skříně, kde máte oblečení uloženo, dejte misku nebo talířek s ubrouskem nasáklým aviváží. Tato vychytávka vám zajistí, že se vám bude skříní a oblečením linout vůně několik dnů.

Aviváž jako osvěžovač vzduchu

Aviváž vám může posloužit také jako netradiční osvěžovač vzduchu, a to zvláště v zatuchlých prostorách. Pokud tedy po nějaké době zavítáte na chalupu, kde nebylo dlouho větráno, osvěžte tamní klima skleničkou naplněnou aviváží. Necháte-li ji v místnosti, za pár chvil vám provoní celý prostor.

Pomocník při úklidu

Aviváž se také osvědčila jako skvělý pomocník při úklidu. Zředíte-li aviváž s vodou v poměru 1:4, jejich promícháním vznikne účinný čisticí prostředek, s nímž můžete zatočit se špínou na koupelnových bateriích, obkladech či ve sprchovém koutu. Směs můžete nanášet klasickým úklidovým hadříkem, anebo s pomocí rozprašovače.

Podobně můžete skvěle vyleštit také nerezová dvířka ledničky a pečicí či mikrovlnné trouby, které zbavíte nežádoucích otisků prstů za pomoci roztoku vody a aviváže, ovšem tentokrát v poměru 0,5 dl avivážního prostředku na 2 l vody.

Promaže zaseklý zip

Tento čisticí prostředek můžete využít také v kuchyni, a to zejména na místa, na nichž se drží mastnota z vaření. V tomto případě je však lepší aviváž neředit a čistit s jejím koncentrátem. Neředěnou aviváž využijete také například ve chvíli, když se vám zasekne zip na kalhotách či bundě a nejde s ním hnout tam ani zpět. Na zoubky naneste pár kapek aviváže, která zip krásně promaže a ten by měl povolit.

Dalším netradičním pomocníkem v domácnosti jsou pak také kolové nápoje. Ač se to nemusí zdát, i s nimi se dá v bytě parádně kouzlit. Zajímavé vychytávky najdete v našem článku zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Jeden z alpských ledovců vysílá varovné signály. Jeho led se zbarvil do růžova

Jitrocel roste všude kolem nás. Jeho využití je široké a...

Pokud pěstujete levanduli, můžete si z ní vyrobit mýdlo,...

Při delším cestování autem se hodí autochladnička. Každý...

Zajímavé způsoby, jak pověsit záclony bez klasické...

Veverku můžete chovat i doma. Postará se vám o pořádnou...

Léčivou bylinku, která pomáhá na nervy, diabetes či astma,...

Zavřít reklamu