Potřebujete i na jaře přitopit? Ekologické infrapanely můžete mít i s vlastním motivem

Dům 16. května 2019 | 15:53 — Veronika Prášilová
Letošní jarní počasí je poněkud nevyzpytatelné, o čemž svědčí i to, že ještě na některých místech mívají po ránu přízemní mrazíky. Mnohé domácnosti musely, i přestože je polovina května, přistoupit k tomu, že opět začaly topit. Pokud propříště nechcete kvůli nenadálému poklesu teplot zatápět v celém domě či bytě, zkuste si pořídit vychytávku v podobě takzvaných infrapanelů.
Další 3 fotografie v galerii
Topné obrazy neboli infrapanely zahřejí jak po těle, tak na duši / Internet

S pomocí infrapanelů můžete zatopit jednak jen tam, kde to budete skutečně potřebovat, jednak díky možnosti variability jejich vzhledu získáte zajímavý designový prvek.

Hřeje jako slunce

A jak tento výdobytek moderní doby vlastně funguje? Infratopení pracuje na principu infračervených vln. Ty neohřívají vzduch, jak to dělají ostatní topná tělesa, ale odrážejí se od pevných předmětů, tedy nábytku, podlah a reagují i na lidské tkáně, které prohřívají. Podobný princip mají i kachlová kamna, která vydávají příjemné sálavé teplo.

Infratopení je ekologické, ekonomické, bezúdržbové a zároveň designové. Jeho vzhled si totiž můžete navrhnout sami. Většina výrobců, včetně řady českých, vám umožní zvolit si svůj oblíbený motiv či rovnou fotografii.

Infratopení ocení i alergici

Nedostatkem topných infrapanelů bylo dříve jejich pomalé „rozehřívání“. Novější modely začnou fungovat prakticky ihned. Infratopení při svém provozu nevíří vzduch a prach, což ocení především alergici. Pomáhá také vysoušet zdi, čímž omezuje případnou tvorbu plísní. Dalšími výhodami jsou životnost v řádu desítek let a jejich bezúdržbovost, občas z nich můžete jen setřít prach jako z jiného nábytku. Pozornost ovšem musíte věnovat jejich umístění. Infrapanely by se neměly instalovat na stěny ze sádrokartu, na skleněný povrch a naproti oknům.

Topení s vlastním motivem

Připočteme-li, že provoz infrapanelů vyjde levněji než například topení plynem, můžete směle přemýšlet o jejich další a rozhodně nezanedbatelné výhodě. Infratopení se totiž poprávu jinak říká také topné obrazy. A skutečně jsou od běžných obrazů k nerozeznání. Infrapanely mohou totiž mít prakticky jakýkoliv grafický motiv. Na stěně vám tak může viset třeba Vincent Van Gogh či vaše oblíbená fotografie z rodinného alba, která vás zahřeje jak na duši, tak na těle.

A když už jsme u výdobytků moderní doby, velmi vyhledávanou technologií posledních let se staly biokrby, které pomáhají splnit mnoha lidem sen o krbu i tam, kde by to dříve nebylo možné. Chcete-li o tomto tématu zjistit více, inspirujte se v našem článku zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nahlédněte do tajemného podzemního města. Nacisté zde měli velké plány

Nahlédněte do tajemného podzemního města. Nacisté zde měli...

Nejkrásnější místa Černé Hory, kde zažijte fascinující...

Ráj pro cyklisty i milovníky vodních sportů. Pobřeží...

Skiareál Špindlerův Mlýn nabízí po celé léto jízdu...

Objevte nejkrásnější pláže Istrie. Dokonalé ráje ukryté...

Poznejte nejcennější území Krušných hor

Zavřít reklamu