Jaká je ideální frekvence výměny ložního prádla?

Dům 09. května 2019 | 11:15 — Veronika Prášilová
Také si občas kladete otázku, jaká je ideální frekvence výměny ložního prádla? Ruku na srdce, určitě to není artikl, kterému byste věnovali pozornost více než jednou za měsíc. Pravdou však je, že povlečení by se mělo měnit jednou za 14 dnů, ideálně však každý týden.
Další 3 fotografie v galerii
Pravidelná výměna ložního prádla není výmysl vědců / Internet

Důvodů je hned několik. Pojďme se na ně společně podívat.

Třetinu života trávíme v posteli

V posteli trávíme až třetinu dne, a pokud máme volno, pak i déle. Není proto divu, že se lůžkoviny stávají semeništěm bakterií a roztočů. V povlečení se totiž usazují mikrobiologické částečky, jako například odumřelá kůže či pot, které následně mohou způsobit zdravotní potíže. Zvláště u alergiků by proto měl být kladen důraz na častou a pravidelnou výměnu ložního prádla.

Roztoči se skrývají i v prachu

Jestli se vám navíc více mastí kůže, určitě jste zaregistrovali, že pokud dlouho nevyměníte povlečení, začne se vám na zádech, obličeji i jinde po těle tvořit akné. Mimo takzvaného biologického materiálu se v prostěradlech, povlečení i peřinách usazuje velké množství roztočů a prachu. Pokud navíc v posteli s vámi spí čtyřnozí miláčci, o to spíše je třeba je dbát na hygienu.

Jen pro příklad, v jednom gramu prachu se nachází 15 tisíc roztočů! To zejména u jedinců, kteří mají potvrzenou alergii na prach a roztoče, může zadělávat na velký zdravotní problém. Tito lidé by také měli ve své domácnosti dodržovat další zásady, o nichž jsme psali zde

Za noc vypotíme i více než litr vody

Když si k tomu připočtete, že člověk se v noci potí, obměna ložního prádla jednou týdně rozhodně není zbytečná. Je dokázáno, že člověk za noc vypotí až 1,5 litru vody, která se vstřebává do matrací a lůžkovin.

Riziko zdravotních problémů může eliminovat chránič matrací, který dokáže přítomnost roztočů a bakterií výrazně zmírnit, ale ne zcela. Nezapomeňte na to, že součástí ložního prádla je také prostěradlo, které vyžaduje obměnu stejně často. Také samotné přikrývky a polštáře je potřeba alespoň dvakrát ročně vyprat nebo dát do čistírny.

Dobrým pomocníkem je i sušička

Pokud navíc máte sušičku, vytáhne vám z nich další prach, případně psí chlupy. Divili byste se, kolik takových pozůstatků i po řádném vyprání nejen na povlečení, ale i v peřinách a polštáři najdete. Při obměně ložního prádla je také vhodné matrace vysát speciální prachovou hubicí.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Poznejte nejhezčí zakavkazské město

Poznejte nejhezčí zakavkazské město

Nahlédněte do tajemného podzemního města. Nacisté zde měli...

Nejkrásnější místa Černé Hory, kde zažijte fascinující...

Ráj pro cyklisty i milovníky vodních sportů. Pobřeží...

Skiareál Špindlerův Mlýn nabízí po celé léto jízdu...

Objevte nejkrásnější pláže Istrie. Dokonalé ráje ukryté...

Zavřít reklamu