Nepodceňujte revize elektřiny, plynu či komínů. Předejdete případným problémům

Dům 07. května 2019 | 14:57 — Veronika Prášilová
Ať už jste majiteli domu nebo bytu, měli byste mít na paměti, že takovéto vlastnictví s sebou nese řadu výhod, ale i povinností. Jednou z nich jsou povinné revize, kterým se rozhodně nevyplácí vyhýbat.
Další 3 fotografie v galerii
Provádějte pravidelné revize nejen pro svůj klid / Internet

Pojďme se společně podívat na vybrané kontroly, na které byste určitě neměli zapomenout.

Předejděte problémům s pojišťovnou

Nejčastěji se jedná o revize elektrických a plynových zařízení či revize a čištění komínů. Možná si řeknete, že takové kontroly nejsou povinné, tak proč se o ně zajímat. To je sice pravda, ale v případě, že u vás doma dojde k události, kterou bude řešit pojišťovna, pak ta se bude zajímat jako první právě o provedené revize. V krajním případě může pojišťovna odmítnout i pojistné plnění a finanční zodpovědnost zůstane v plné výši na vás nehledě na sjednanou pojistku.

Revize elektřiny

Jste-li vlastníkem bytu, pravidelná revize elektrických rozvodů není vyžadována. Je však doporučována, a to v intervalu jednou za pět let. Je to vaše záruka toho, že máte vše v pořádku, že se doma můžete cítit bezpečně, a že v případě vzniklé škody nebude pojišťovna dělat problémy.

Stejné podmínky platí, jste-li majitelem rodinného domu. V tomto případě je však důležitá revize bleskosvodu, respektive hromosvodu. Máte-li toto elektrické zařízení zřízeno do 1. února 2009, je u něj vyžadována revize jednou za pět let. Pouze u objektů z hořlavých materiálů je tato frekvence každé dva roky. Máte-li ale bleskosvod zřízený po uvedeném datu, je u něj důležitá vizuální kontrola jednou za dva roky a celková revize po čtyřech letech.

Revize plynu

Jste-li vlastníky rodinného domu či bytu a využíváte-li v nich plyn, ani v tomto případě není revize povinná. Ve vlastním zájmu byste ale tyto kontroly měli jednou za tři roky absolvovat, jelikož vám razítko od revizního technika může ušetřit spoustu trápení a také peněz.

Revize komínů

Četnost kontrol čištění a revizí komínů závisí na výkonu spotřebiče paliv a na skupenství paliva, které používáte. Nejčastější jsou u pevných a kapalných paliv ty s výkonem do 50 kW, u nichž je nezbytné čistit komín třikrát ročně. Výjimku mají kotle na pevná paliva se sezonním provozem, kde stačí čištění dvakrát ročně. Každý rok je třeba navíc kontrolovat spalinové cesty, a vybírat z nich tuhé znečišťující části a saze. U plynových kotlů a vyvložkovaných komínů stačí uvedené procedury provádět jednou za rok.

Máte-li zařízení s výkonem přes 50 kW, tak v případě užívání pevných paliv je třeba uvedené procedury provádět dvakrát ročně. U plynných a kapalných paliv pak jednou ročně. Pokud máte komín, který nepoužíváte, pak u něj revizi nepotřebujete. Je však povinné mít u něj cedulku „mimo provoz“.

Velké problémy v domácnosti dokáže nadělat také voda. Přečtěte si, jak můžete ochránit svůj domov před vyplavením.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Poznejte nejhezčí zakavkazské město

Poznejte nejhezčí zakavkazské město

Nahlédněte do tajemného podzemního města. Nacisté zde měli...

Nejkrásnější místa Černé Hory, kde zažijte fascinující...

Ráj pro cyklisty i milovníky vodních sportů. Pobřeží...

Skiareál Špindlerův Mlýn nabízí po celé léto jízdu...

Objevte nejkrásnější pláže Istrie. Dokonalé ráje ukryté...

Zavřít reklamu