Nepodceňujte revize elektřiny, plynu či komínů. Předejdete případným problémům

Dům 07. května 2019 | 14:57 — Veronika Prášilová
Ať už jste majiteli domu nebo bytu, měli byste mít na paměti, že takovéto vlastnictví s sebou nese řadu výhod, ale i povinností. Jednou z nich jsou povinné revize, kterým se rozhodně nevyplácí vyhýbat.
Další 3 fotografie v galerii
Provádějte pravidelné revize nejen pro svůj klid / Internet

Pojďme se společně podívat na vybrané kontroly, na které byste určitě neměli zapomenout.

Předejděte problémům s pojišťovnou

Nejčastěji se jedná o revize elektrických a plynových zařízení či revize a čištění komínů. Možná si řeknete, že takové kontroly nejsou povinné, tak proč se o ně zajímat. To je sice pravda, ale v případě, že u vás doma dojde k události, kterou bude řešit pojišťovna, pak ta se bude zajímat jako první právě o provedené revize. V krajním případě může pojišťovna odmítnout i pojistné plnění a finanční zodpovědnost zůstane v plné výši na vás nehledě na sjednanou pojistku.

Revize elektřiny

Jste-li vlastníkem bytu, pravidelná revize elektrických rozvodů není vyžadována. Je však doporučována, a to v intervalu jednou za pět let. Je to vaše záruka toho, že máte vše v pořádku, že se doma můžete cítit bezpečně, a že v případě vzniklé škody nebude pojišťovna dělat problémy.

Stejné podmínky platí, jste-li majitelem rodinného domu. V tomto případě je však důležitá revize bleskosvodu, respektive hromosvodu. Máte-li toto elektrické zařízení zřízeno do 1. února 2009, je u něj vyžadována revize jednou za pět let. Pouze u objektů z hořlavých materiálů je tato frekvence každé dva roky. Máte-li ale bleskosvod zřízený po uvedeném datu, je u něj důležitá vizuální kontrola jednou za dva roky a celková revize po čtyřech letech.

Revize plynu

Jste-li vlastníky rodinného domu či bytu a využíváte-li v nich plyn, ani v tomto případě není revize povinná. Ve vlastním zájmu byste ale tyto kontroly měli jednou za tři roky absolvovat, jelikož vám razítko od revizního technika může ušetřit spoustu trápení a také peněz.

Revize komínů

Četnost kontrol čištění a revizí komínů závisí na výkonu spotřebiče paliv a na skupenství paliva, které používáte. Nejčastější jsou u pevných a kapalných paliv ty s výkonem do 50 kW, u nichž je nezbytné čistit komín třikrát ročně. Výjimku mají kotle na pevná paliva se sezonním provozem, kde stačí čištění dvakrát ročně. Každý rok je třeba navíc kontrolovat spalinové cesty, a vybírat z nich tuhé znečišťující části a saze. U plynových kotlů a vyvložkovaných komínů stačí uvedené procedury provádět jednou za rok.

Máte-li zařízení s výkonem přes 50 kW, tak v případě užívání pevných paliv je třeba uvedené procedury provádět dvakrát ročně. U plynných a kapalných paliv pak jednou ročně. Pokud máte komín, který nepoužíváte, pak u něj revizi nepotřebujete. Je však povinné mít u něj cedulku „mimo provoz“.

Velké problémy v domácnosti dokáže nadělat také voda. Přečtěte si, jak můžete ochránit svůj domov před vyplavením.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Seriál Hra o trůny sice skončil, ale zájem o místa natáčení neustále stoupá. Znáte opravdu ta nejdůležitější?

Seriál Hra o trůny sice skončil, ale zájem o místa...

Dovolená ve Skandinávii je nezapomenutelný zážitek. Kdy je...

Objevte malebný ostrov v Bavorsku s pohádkovou kopií...

Víte, která země je v Africe nejbezpečnější? Tak tohle...

Už jste vyzkoušeli novou aplikaci na plánování dovolené?...

Kam v Evropě za michelinskou hvězdou? 5 tipů pro opravdové...

Zavřít reklamu