Nemáte možnost pořídit si klimatizaci? Vybavte svůj dům vhodnými žaluziemi

Dům 03. května 2019 | 13:03 — Veronika Prášilová
Květen zahajuje sezonu, kdy se domácnosti nejčastěji pouštějí do výměny oken, ale také přemýšlejí, jakou stínící techniku použijí na nadcházející léto. Pokud i vy nemáte možnost pořídit si z jakéhokoliv důvodu klimatizaci, zkuste popřemýšlet o poměrně efektivním způsobu zachování chladu ve vašich místnostech ve slunných měsících. A to výběrem vhodných žaluzií.
Další 3 fotografie v galerii
Venkovní žaluzie jsou praktické v mnoha směrech / Internet

Ač se to nezdá, i žaluzie mohou velmi dobře zabránit pronikání slunečních paprsků a zahřívání interiéru.

Výhody venkovních žaluzií

Velmi populární se stále častěji stávají venkovní žaluzie, které mají stejně jako žaluzie vnitřní mnoho výhod. Navíc jsou pro mnohé rodiny stále více finančně dostupnější, než tomu bylo dříve, a jejich pořizovací cena není nikterak závratná. Je třeba mít na paměti, že mezi vnitřními a venkovními žaluziemi existují nezanedbatelné rozdíly, a to už při jejich základní funkci, tedy stínění a odrazu slunečních paprsků.

Při použití interiérových žaluzií je světlo a především teplo zachyceno až v okamžiku, kdy pronikne sklem do místnosti, takže ať chceme nebo ne, k zahřívání pokojové teploty nutně musí dojít. Oproti tomu venkovní stínění zachytí maximální množství vyzařovaného tepla a do domu jej proniká jen velmi malé množství.

V létě chlad a v zimě tepleji

Zatímco v letním počasí nám venkovní žaluzie pomohou udržet v místnosti stín a příjemnou teplotu, v zimě se osvědčily jako skvělý izolant. Svou konstrukcí jsou schopny zamezit úniku tepla zevnitř ven, což představuje také značnou finanční úsporu. Takže ačkoli mohou být jejich pořizovací náklady vyšší, fungování těchto žaluzií vám ekonomickou stránku vyváží.

Ovladač na stěnu či do ruky

Ani samotné ovládání tohoto stínění není nic náročného. Velmi často jsou dodávány s takzvaným elektropohonem. K tomu se pak jako příslušenství instaluje ovladač na stěnu, nebo v případě vyšší řady je dodáváno přímo dálkové ovládání. Některé žaluzie je dokonce možno opatřit časovým spínačem, takže si přesně můžete nastavit dobu, kdy se lamely uzavřou a kdy naopak do místnosti propustí maximum světla.

Vertikální žaluzie s odrazovou vrstvou

Pokud však nemáte vhodně řešenou fasádu a okolí oken, takže si nemůžete instalaci venkovních rolet z technických důvodů dovolit, sáhněte alespoň po kvalitnějších typech interiérových žaluzií. V letních dnech se mnohým osvědčily například vertikální žaluzie, které jsou z jedné strany pokryté vrstvou odrážející sluneční svit. Ačkoliv nedojde k odražení slunečních paprsků ještě před skleněnou výplní, tato speciální vrstva dokáže horko v místnosti poměrně slušně eliminovat. I v těchto případech platí, že je lepší si připlatit za kvalitní materiál a nešetřit na něm za každou cenu.

A pokud jste se rozhodli, že prozatím s výměnou počkáte a ještě dáte šanci svým stávajícím žaluziím, pak pro vás máme alespoň několik tipů, jak je jednoduše vyčistit, aby byly zase jako nové.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Jaký je fotbalista Vladimír Coufal za volantem? Jezdí slavistický obránce jako útočník? Moderátor Bob Švarc to zjistil

Letní počasí je ideální pro množení rybenek. Přinášíme...

Přemnožení hraboši a hryzci se stěhují do zahrad. Jak se...

Věděli jste, že rýže se má skladovat v lednici? Správné...

Srpen přeje hřibům, hlívě i bedlám. Podívejte se, kde je...

Záhony potřebují péči i po sklizni. Doplňte jim správné...

Jak správně skladovat brambory, aby vydržely dobré co...

Zavřít reklamu