Proměňte obyčejnou sklenici v kouzelnou zahrádku

Dům 20. dubna 2019 | 11:08 — Veronika Prášilová
Chcete mít doma kousek zeleně, ale takové, o kterou se není třeba starat? Založte si mossarium, nebo-li skleněné terárium pro mech. Je prakticky bezúdržbové.
Další 4 fotografie v galerii
Mossarium dokáže ozdobit každý interiér, navíc nepotřebuje příliš světla / Pinterest

Mechové zahrádky jsou netradiční dekorací, která se hodí do každého moderního interiéru. Jejich výhodou je, že je můžete umístit tam, kde je nebude vysušovat přímé sluneční světlo, a pak už jen občas doplníte trochu vody, aby nevyschlo, a máte po starostech. 

Jednoduchá skládačka

Ani samotná výroba mossaria není nijak obtížná. Potřebujete mít hlavně vhodnou skleněnou nádobu. Počítejte, že čím užší hrdlo, tím horší manipulace s ostatními dekoracemi.

Dále potřebujete

  • drobné kamínky 
  • tilandsii
  • mech
  • rašeliník
  • různé dekorace

Na mech do lesa

Mech si nemusíte kupovat. Stačí si udělat procházku do lesa a tam si posbírat libovolné množství. Po přinesení domů jej však ošetřete organickým přípravkem na hubení hmyzu, aby v nich nepřebývaly nevítané organismy.

Vrstvěte

Do skleněné nádoby nasypejte drenážní vrstvu, kterou mohou tvořit oblázky, skleněné kuličky, ale také třeba ulity nebo mramorová drť. Na ni položte tilandsii a zalijte vodou až po její okraj, aby mohla nasát vodu. Tím vytvoříte základ pro pěstování mechu. Ten můžete umístit buď přímo na tilandsii nebo mezi ně můžete dát vrstvu rašeliny. Nahoru rozprostřete mech, který ještě můžete upravit manikúrními nůžkami do požadované výšky či tvaru. K mechu můžete zasadit i další rostliny dle vaší fantazie. A pokud vám trochu toho zeleného koberce zbylo, můžete si z něj vytvořit třeba zahradu na niti, tzv. kokedamu. Více o tom, co to je i jak si kokedamu vyrobit, jsme psali zde.

Kouzelná zahrádka

Nyní může již naplno pracovat vaše fantazie. V mechovém teráriu si můžete klidně vytvořit miniaturní krajinku s loukami, skalami i vesničkou a figurkami. Případné nečistoty ulpělé na mechu sfoukněte pomocí brčka. Mossarium jednou za dva až čtyři týdny oroste vodou z rozprašovače, což zvládne určitě každý. 

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Klenot Arabského poloostrova: Navštivte tajemnou a neznámou zemi, která vás uchvátí

Klenot Arabského poloostrova: Navštivte tajemnou a neznámou...

Skvělé tipy, jak po světě cestovat co nejlevněji

Reklama na krásu a harmonii: Poznejte evropskou krajinu, kde...

Šarmantní a požitkářský kout Francie: Sem jezdí ti, kdo...

Navštivte nejromantičtější město chorvatského pobřeží

Vyznáte se v letence? Co znamenají všechna čísla a kódy na...

Zavřít reklamu