Mýty o mytí oken: Proč zapomenout na noviny a prostředky na nádobí

Dům 08. dubna 2019 | 09:02 — Veronika Prášilová
Teplé slunečné počasí nenechává v klidu nejednu hospodyňku. S blížícími se svátky jara chtějí všechny svou domácnost připravit co nejlépe.
Další 3 fotografie v galerii
Noviny a jar jsou při mytí oken přežité / Internet

Neodmyslitelnou součástí těchto příprav je také jarní úklid a s ním související první letošní mytí oken.

Zapomeňte na noviny

Ruku na srdce, kterou hospodyňku přivádí do extáze fakt, že musí po zimě zbavit okna mnohdy doslova zažrané špíny. Právě proto často hledáme způsoby, jak si tuto nepopulární činnost ulehčit, abychom při ní nestrávili mládí, a přitom byl výsledek perfektní. Často přitom stačí sáhnout po pomůckách, které máme běžně v domácnosti. A i když o nich víme, že jsou zaručenými pomocníky, málokdy nás napadne je použít při těch nejbanálnějších domácích pracích.

Aby vám šla práce od ruky, připravte si takzvaný rozmývák, tedy mop určený na mytí oken, případně vám dobře poslouží také čistá houbička. Hodit se vám bude také stěrka a utěrka z mikrovlákna. Naopak se jednou provždy vzdejte myšlenky, že skleněné tabule báječně vydrhnete za pomocí novin nebo starých hader. Raději si vždy vzpomeňte na to, že jste je nemohli nikdy pořádně doleštit a vaše okna byla spíše plná šmouh. A taková práce je spíše k vzteku.

Zapomeňte na prostředek na nádobí

Když už jsme u dobře míněných rad, kromě starých novin také pošlete k šípku mycí prostředky na nádobí, kterými jste až dosud své okenní tabule trápili. Na první pohled se sice zdály jako skvělí pomocníci, protože mezi jejich funkce patří i odmašťování, ovšem taky si dobře vzpomeňte na to, že zanechávají lepivý film, na kterém ulpívají nečistoty. Nepopíráme, že v první fázi okna vypadala čistě, ovšem o to dříve byla opět ušmudlaná.

Alkohol odmastí, ocet vyleští

Proto buďto sáhněte po osvědčených čisticích prostředcích určených přímo k mytí oken, anebo těch, které obsahují alkohol. Ovšem pozor, nesmí samozřejmě obsahovat abrazivní částice. Vyššího lesku pak můžete spolehlivě dosáhnout, když ještě okna před finálním leštěním omyjete čistou teplou vodou s trochou octa.

Pro závěrečné leštění použijte utěrku z mikrovlákna. Uvidíte, že tentokrát vše půjde snadněji, a výsledek vám déle vydrží. Mytí oken ovšem není jen o sklech. Potřebují totiž komplexní údržbu, která zaručí dlouhou životnost. Na co dalšího při jejich úklidu nezapomenout, se dozvíte zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vyhýbáte se autorizovaným servisům ze strachu z vysokých cen? Děláte chybu!

Čas pouštění draků je tady! Máme návod na jejich výrobu

Zázračné kuličky: Odvlhčující sáčky mají v domácnosti...

Jak si poradit s přebytky jablek? Vymoštujte si elixír zdraví

Naučte se správně poskládat napínací prostěradlo,...

Na co si dávat pozor při zazimování balkonových rostlin?...

Zkuste zdravou a super jednoduchou čokoládovou pěnu hotovou za...

Zavřít reklamu