Stěna za kuchyňskou linkou dostává zabrat. S našimi tipy se vyhnete pozdějšímu stresu

Dům 02. dubna 2019 | 06:34 — Veronika Prášilová
Jestli plánujte novou kuchyňskou linku nebo její rekonstrukci, na řadu přijdou i debaty o tom, co dát na stěnu za ní. Možností je celá řada a je dobré se zaměřit nejen na estetiku, ale především funkčnost, protože tento prostor dostává pořádně zabrat.
Další 4 fotografie v galerii
Dobře zvažte, jaký materiál za linku dáte / Depositphotos

Při výběru materiálu na stěnu do prostoru mezi kuchyňskou linkou a horními skříňkami mějte na paměti, že to nebude jen voda, která na něj bude působit.

Voda jako nepřítel číslo jedna

Je to ale právě voda, na kterou je nutné dbát nejvíce. Nejen při umývání a oplachování nádobí stříká voda všude kolem, a pokud by prostor mezi kuchyňskou linkou a stěnou nebyl dobře utěsněný, zatékající voda by mohla linku začít vzdouvat. Proto je dobré být pečlivý při nanášení silikonu, případně při instalaci těsnicí lišty.

Mastnota jako nepřítel číslo dvě

Dalším problematickým místem je prostor za sporákem, který bude chtě nechtě čelit prskajícímu oleji, vodním výparům a v případě plynového sporáku možná i kouři. Povrch stěny za sporákem tedy musí být odolný dvojnásobně. Do hry totiž vstupuje další faktor, a to právě vysoká teplota.

Estetické hledisko hraje roli

Funkčnost obkladů za kuchyňskou linkou je samozřejmě prioritou, ale i estetické hledisko není nezanedbatelné. Prostor mezi pracovní deskou a horními skříňkami nebo policemi má sladit barvu skříněk, podlahy, pracovní desky a stěn. Pokud je ale kuchyně v jednom barevném tónu a vy byste naopak chtěli místnosti, ve které trávíte jistě hodně času, dát šmrnc, můžete to udělat právě pomocí obkladu za linkou.

Jaký materiál za kuchyňskou linku?

Dříve byly nejčastějším řešením keramické obklady, které však mají nevýhodu ve spárách. Mnohem praktičtější jsou celistvé materiály, jako jsou skleněné desky. Například takové grafosklo na sobě může mít natištěný libovolný barevný a dekorační motiv. Využít můžete i PVC či linoleum v dekoru, který máte na podlaze.

Skvělou variantou je také prodloužení dekoru pracovní desky na zadní stěnu. Kuchyňská linka se tím sjednotí a pracovní prostor opticky zvětší. Industriálně bude působit nerezová nebo hliníková deska. Jejich povrchová úprava pro tyto účely zabraňuje ulpívání otisků prstů.

Přírodní a umělý kámen je sice efektní, ale na údržbu za kuchyňskou linkou zcela nevhodný. Mastnota a skvrny se z něj neodstraňují snadno. Zajímavou variantou je použití takzvané tabulové barvy, která nahrává kreativitě. Na takovou stěnu si totiž můžete psát nebo kreslit, co jen budete chtít, třeba vzkazy či nákup. Tabulové barvy jsou kreativním hitem, jak jsme psali zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Nejbláznivější cestopis všech dob s Lukášem Pavláskem a Ondřejem Sokolem

Čas pouštění draků je tady! Máme návod na jejich výrobu

Zázračné kuličky: Odvlhčující sáčky mají v domácnosti...

Jak si poradit s přebytky jablek? Vymoštujte si elixír zdraví

Naučte se správně poskládat napínací prostěradlo,...

Na co si dávat pozor při zazimování balkonových rostlin?...

Zkuste zdravou a super jednoduchou čokoládovou pěnu hotovou za...

Zavřít reklamu