Zbavte se zaschlých kapek v koupelně. Levně, účinně a na dlouho

Dům 30. března 2019 | 09:54 — Veronika Prášilová
Zná to skoro každý. Týden co týden strávíme v rámci úklidu domácnosti nemalou chvíli čištěním koupelny a stejně to nikdy není dokonalé. Celkový dojem nám zaručeně zkazí kapky, které zůstávají zaschlé na dveřích sprchového koutu. A to i přesto, že je po každém sprchování setřeme stěrkou.
Další 4 fotografie v galerii
Krásná a čistá koupelna je snem snad každého / Shutterstock

Máme pro vás proto několik tipů, jak se s tímto problematickým místem vypořádat. 

Boj s kapkami

Velkým problémem bývá velmi železitá voda, která způsobuje, že na stěnách zůstávají ony pověstné kapky. A protože ne každý při nákupu zvolil různě vzorované dveře, aby na nich nebyly nánosy vodního kamene vidět, dělá nám tato složka vody vrásky na čele. 

Jedním z řešení je montáž centrálního filtru pro celý dům spojená s pořízením a instalací změkčovačů vody. Ovšem vzhledem k vysokým pořizovacím nákladům po nich nemůže sáhnout každý.

Vychytávka, co se vyplatí

Vychytávkou, kterou dnes nabízí již téměř každý prodejce sanitární techniky, jsou specializované postřiky či nátěry, jejichž cena se pohybuje v řádech několika málo stokorun. Ty se na sklo nanesou před prvním sprchováním, čímž vytvoří ochranný film, po němž kapky stékají dolů.

Tyto prostředky můžete využít i v případě, že již máte letitý sprchový kout, avšak nejprve je samozřejmě třeba jej důkladně očistit, aby vaše práce nebyla zbytečná. Také je nutné myslet na to, že je ochranný film alespoň dvakrát ročně třeba obnovit.

Zaručený domácí pomocník

Existuje velké množství chemických prostředků, které se dají na očistu koupelnových skel využít. Pokud ale chcete raději sáhnout po něčem šetrnějším, zkuste třeba citronovou šťávu z několika citronů, případně z koncentrátu. Právě tento citrus je svými vlastnostmi při čištění v domácnosti pověstný a dokáže zatočit také s nánosy zaschlých kapek. Citron je také skvělým pomocníkem při čištění trouby

Nepřekonatelný ocet

Stejnou službu dokáže udělat také ocet, o čemž jste se jistě mnohokrát přesvědčili při čištění rychlovarné konvice. Stejně jako u ní platí, že pokud jsou na dveřích pouze slabší nánosy zaschlé vody, aplikujte na sklo ocet zředěný vodou. Pokud je vodní kámen větší, sáhněte po octu v původní koncentrované formě.

Skvělou službu udělá také citron s octem dohromady, budete však potřebovat rozprašovač. Do něj nalijte vodu a ocet v poměru jedna ku jedné a přidejte dvě až tři polévkové lžíce citronové šťávy. Tato směs nejen nádherně odmastí, vydezinfikuje a vyčistí zaschlé usazeniny, ale navíc příjemně a svěže voní. A pokud na závěr sprchový kout vyleštíte papírovými utěrkami, věřte, že výsledek bude stát za to.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Jaký je fotbalista Vladimír Coufal za volantem? Jezdí slavistický obránce jako útočník? Moderátor Bob Švarc to zjistil

Letní počasí je ideální pro množení rybenek. Přinášíme...

Přemnožení hraboši a hryzci se stěhují do zahrad. Jak se...

Věděli jste, že rýže se má skladovat v lednici? Správné...

Srpen přeje hřibům, hlívě i bedlám. Podívejte se, kde je...

Záhony potřebují péči i po sklizni. Doplňte jim správné...

Jak správně skladovat brambory, aby vydržely dobré co...

Zavřít reklamu