Úložné prostory pod stropem aneb ani centimetr nazmar

Dům 24. března 2019 | 11:49 — Veronika Prášilová
Příchod jara s sebou přináší také potřebu zazimovat sezonní věci, které do příštího podzimu nebudeme potřebovat. Zejména v malých panelákových bytech to však bývá každoroční boj o to, kam tyto věci účelně ukrýt, aby nám nezavazely.
Dalších 5 fotografií v galerii
Kde není místa nazbyt, hodí se každý centimetr úložných prostor / internet

Jedním z nejpraktičtějších míst, které lze pro tyto potřeby využít, jsou jednoznačně prostory pod stropem, jelikož ty se logicky nacházejí v každém bytě či domě.

Umístění si dobře rozmyslete

Zřejmě nejpraktičtější místo pro úložné prostory pod stropem je na chodbě, a to jak z hlediska bezpečnosti, tak estetiky. Naopak v obývacím pokoji či ložnici by nevhodně zvolené skříně či závěsné systémy nemusely působit líbivým dojmem. Také v případě, že hledáme například úložné prostory pro knížky, chce to rozvahu. Jejich umístění na stěnu vysoko nad postelí určitě nebude nejvýhodnější.

Úložné prostory pod stropem můžete mít prakticky v každé místnosti, ale i v tomto případě platí, že nic se nemá přehánět. V koupelně se zase musí počítat s vyšší vlhkostí. Berte v potaz i estetické hledisko.

Přiznat, nebo skrýt?

Když začnete přemýšlet nad úložnými prostory pod stropem, nejprve se zaměřte na výšku místnosti a o kolik decimetrů ji můžete snížit, abyste se při pohybu necítili stísněně, abyste se k nim pohodlně dostali a třeba nezavazely při otvírání dveří.

Ve druhé fázi si musíte říct, co byste chtěli pod strop „uklidit“. Například knihy či sbírku CD a filmů můžete umístit na otevřenou polici, kdežto sezonní obuv a oblečení či málo používané spotřebiče asi budete chtít zrakům ukrýt za dvířka či závěs.

Police, nebo skříňky?

Poté už můžete přemýšlet, jaký typ úložných prostorů zvolit. Možností je opravdu hodně. Obchody nabízejí celou řadu systémů, od běžných polic přes závěsné systémy až po skříňky s otevíráním nahoru.

Pokud na tom ale s kutilstvím nejste jako Pat a Mat, můžete se do toho pustit sami. Jednak ušetříte, a také si připíšete „body“ za to, že jste doma opět něco udělali. O příjemném pocitu z dobře odvedené práce nemluvě. A konec konců, kdo nejlíp dokáže splnit vaše představy. 

Hlavně dobře uchytit

Ať už se rozhodnete pro snadno dostupné úložné prostory, nebo třeba skříňky na míru, je důležité mít na mysli způsob uchycení. Pokud máte stěny a strop z cihel či betonu, není moc co řešit, ale máte-li například sádrokartonové zdi a strop snížený podhledy, musíte tuto skutečnost brát v potaz. Důležité je také zjistit, zda ve stěně nebo stropě v místech budoucí montáže nevede elektroinstalace či jiné rozvody. V každém hobby marketu vám poradí, který typ uchycení je pro ten váš podklad ideální.

Zbytečně nezmenšujte prostor

A myslete i na barvu. Není totiž rozumné nad odstínem mávnout rukou s tím, že je to přece u stropu a nikdo to nevidí. Opak je ale pravdou. Pokud zvolíte skříňky v tmavém dekoru, prostor se vám opticky zmenší a dokonce si v něm už po krátké době můžete připadat poněkud stísněně. Volte tedy světlé barvy, například v dekoru břízy, a uvidíte, jak se budete i do chodby rádi vracet. A ve stejném tónu volte samozřejmě i výmalbu místností.

Pokud doma nemáte skladovacích prostor nazbyt, nějaké místo se dá ušetřit třeba i díky vakuovým pytlům. Inspiraci můžete najít v článku zde

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Nejbláznivější cestopis všech dob s Lukášem Pavláskem a Ondřejem Sokolem

Čas pouštění draků je tady! Máme návod na jejich výrobu

Zázračné kuličky: Odvlhčující sáčky mají v domácnosti...

Jak si poradit s přebytky jablek? Vymoštujte si elixír zdraví

Naučte se správně poskládat napínací prostěradlo,...

Na co si dávat pozor při zazimování balkonových rostlin?...

Zkuste zdravou a super jednoduchou čokoládovou pěnu hotovou za...

Zavřít reklamu