Víte, že rozdíl mezi otěruvzdorným a omyvatelným nátěrem je dost zásadní?

Dům 23. března 2019 | 11:50 — Veronika Prášilová
Rozhodli jste se, že s příchodem jara vnesete do své domácnosti trochu svěžího vánku? Velmi častým krokem je výmalba všech místností, které se mnohým z nás v uplynulé sezoně okoukaly. Než se však pustíte do práce, zkuste tentokrát přemýšlet nejen nad barevným provedením, ale i nad vlastnostmi nátěrů, které budete používat.
Další 3 fotografie v galerii
Nebojte se speciálních barev, zvládnete je aplikovat i sami / Depositphotos

Dnešní obchody s potřebami pro malíře totiž nabízejí nejen různé pestrobarevné škály, ale právě i rozmanité možnosti využívání nanášených barev, a to za celkem přijatelné ceny. A výhodou je i to, že jejich aplikaci zvládnete sami.

Důležitý pojem - omyvatelnost

Pokud se rozhodnete pustit se do bytové obměny sami, zkuste se zamyslet nad tím, zda byste ve vaší domácnosti nevyužili mimo klasických také omyvatelné či otěruvzdorné nátěry. Zatímco podstatou druhého jmenovaného je to, že se při opření o takto ošetřenou zeď neušpiníte, omyvatelný nátěr vydrží omývání vodou i drhnutí nečistot. Ovšem musí být kvalitní.

Pozor na plísně

Nevolte proto za každou cenu nejlevnější prostředek. Kvalitní omyvatelný nátěr musí nejen s přehledem ustát omytí vodou, ale nesmí začít ihned praskat, na zdi by měl držet a musí být prodyšný. Protože pokud nebude, může vám začít stěna vlhnout a pod nátěrem se začne tvořit plíseň. A oškrábat poté nekvalitní nátěr ze zdi není rozhodně procházka růžovou zahradou. Tou není ani malování v místnostech, kde se kouřilo. Přečtěte si užitečné rady jak na to.

Pomohou v kuchyni i pokojíčku

Výhodou omyvatelných nátěrů je to, že se nabízejí nejen v široké barvené škále, ale navíc v lesklém či matném provedení. Obecně pak platí, že by jím měla být vymalována místa, u nichž více hrozí, že se ušpiní. Takže jsou často využívány v kuchyni kolem linky a sporáku, v dětském pokoji nebo v předsíních.

Avšak i přes to, že jsou dnešní nátěry velmi kvalitní, je třeba myslet na to, že nejsou samospásné a samy vyžadují údržbu. Ačkoli je není nutné přetírat každým rokem, přibližně po třech letech byste je měli obnovit. 

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Rekordman a velký sportovec Jan Kareš řídil elektrický unikát

Jak vyhubit octomilky? Vyzkoušejte osvědčené triky

Bytový architekt a jeho výhody: Nechte se inspirovat

Povinné čipování psů – přehledně vše, co potřebujete...

Skvělé využití vody z rýže. Odteď už ji nikdy nebudete...

Květiny jako dekorace: Sušená aranžmá vám vydrží roky

Když blechy útočí! Co jste o nich nevěděli a jak se jim...

Zavřít reklamu