Jak správně pečovat o dřevěné nádobí a náčiní, aby vám vydrželo dlouhá léta

Dům 12. března 2019 | 12:56 — Veronika Prášilová
Dřevěné vařečky, prkénka, paličky na maso, nože a další náčiní s dřevěnými násadami vám mohou sloužit dlouhá léta. Je ovšem nutné se o ně náležitě postarat.
Další 3 fotografie v galerii
Dřevěné nádobí je krásné, a aby takové dlouho vydrželo, chce to trochu péče / Depositphotos

Dřevo je skvělý materiál, ale nemá se rádo s vodou. I když je kuchyňské náčiní či nádobí vyrobené ze dřeva patřičně povrchově upraveno, dlouhodobé zanedbávání péče by mohlo vést k jeho zničení.

Zapomeňte na myčku

I když bývá občas u dřevěného náčiní či nádobí uvedeno, že je vhodné do myčky, raději na ni zapomeňte a umývejte je v ruce. Agresivní čisticí prostředky a soli, dlouhodobé působení horké vody a páry může časem vést k poškození dřevěných částí nebo celého výrobku. Objevit se mohou praskliny, prkýnka se kroutí a prohýbají.

Myjte ručně stručně

Dřevěné nádobí a náčiní vám může sloužit velmi dlouho, pokud budete dodržovat několik základních pravidel. Nenechávejte dřevěné nádobí, příbory s dřevěnými násadami nebo prkýnka odmáčet nebo odložené v dřezu. Nejlepší je, pokud je ihned umyjete. Stačí horká voda a trocha běžného čisticího prostředku. Poté opláchněte studenou vodou a pokud možno ihned osušte utěrkou, případně i papírovými utěrkami.

Když dřevo nevoní

Může se stát, především u prkýnek, že po nějaké době nebo po krájení něčeho aromatického mohou zůstat i po mytí nepříjemně cítit. V tom případě stačí sáhnout po kuchyňském všeumělovi – octu. Povrch lehce přetřete octovým roztokem, nechejte chvíli působit a opláchněte čistou vodou. Pokud zápach nezmizí, zopakujte octovou očistu, tentokrát se silnější koncentrací. Podobnou službu poskytne také citronová šťáva.

Jak pečovat o dřevěné náčiní

Občas je vhodné dřevěnému nádobí poskytnout olejovou péči. Stačí několik kapek běžného stolního oleje, které si rozetřete v dlaních a promnete všechny dřevěné násady, prkénka a vše ostatní. Po chvíli působení setřete přebytečný olej papírovými utěrkami. A až budete mít po proceduře, přečtěte si také, jak vrátit lesk zašlým příborům.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Nebezpečná lymská borelióza. Vakcína zatím neexistuje, čeští vědci však zaznamenali průlom

Kuna pod kapotou vašeho auta. Čeká vás únavný boj, ale s...

Kastrace kočkám a kocourům změní povahu. Jsou také...

Pýchavka pomáhá při rakovině i zánětech močových cest....

Klimatizace se zřejmě brzy stanou běžnou součástí...

Už naši předkové považovali černý bez za všelék....

Osvědčené pěstitelské tipy, jak přesazovat a správně...

Zavřít reklamu