Jak správně pečovat o dřevěné nádobí a náčiní, aby vám vydrželo dlouhá léta

Dům 12. března 2019 | 12:56 — Veronika Prášilová
Dřevěné vařečky, prkénka, paličky na maso, nože a další náčiní s dřevěnými násadami vám mohou sloužit dlouhá léta. Je ovšem nutné se o ně náležitě postarat.
Další 3 fotografie v galerii
Dřevěné nádobí je krásné, a aby takové dlouho vydrželo, chce to trochu péče / Depositphotos

Dřevo je skvělý materiál, ale nemá se rádo s vodou. I když je kuchyňské náčiní či nádobí vyrobené ze dřeva patřičně povrchově upraveno, dlouhodobé zanedbávání péče by mohlo vést k jeho zničení.

Zapomeňte na myčku

I když bývá občas u dřevěného náčiní či nádobí uvedeno, že je vhodné do myčky, raději na ni zapomeňte a umývejte je v ruce. Agresivní čisticí prostředky a soli, dlouhodobé působení horké vody a páry může časem vést k poškození dřevěných částí nebo celého výrobku. Objevit se mohou praskliny, prkýnka se kroutí a prohýbají.

Myjte ručně stručně

Dřevěné nádobí a náčiní vám může sloužit velmi dlouho, pokud budete dodržovat několik základních pravidel. Nenechávejte dřevěné nádobí, příbory s dřevěnými násadami nebo prkýnka odmáčet nebo odložené v dřezu. Nejlepší je, pokud je ihned umyjete. Stačí horká voda a trocha běžného čisticího prostředku. Poté opláchněte studenou vodou a pokud možno ihned osušte utěrkou, případně i papírovými utěrkami.

Když dřevo nevoní

Může se stát, především u prkýnek, že po nějaké době nebo po krájení něčeho aromatického mohou zůstat i po mytí nepříjemně cítit. V tom případě stačí sáhnout po kuchyňském všeumělovi – octu. Povrch lehce přetřete octovým roztokem, nechejte chvíli působit a opláchněte čistou vodou. Pokud zápach nezmizí, zopakujte octovou očistu, tentokrát se silnější koncentrací. Podobnou službu poskytne také citronová šťáva.

Jak pečovat o dřevěné náčiní

Občas je vhodné dřevěnému nádobí poskytnout olejovou péči. Stačí několik kapek běžného stolního oleje, které si rozetřete v dlaních a promnete všechny dřevěné násady, prkénka a vše ostatní. Po chvíli působení setřete přebytečný olej papírovými utěrkami. A až budete mít po proceduře, přečtěte si také, jak vrátit lesk zašlým příborům.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Unikátní muzikál KUBO uchvátil Prahu i návrhářku Beátu Rajskou!

Zaštipujete na jaře jehličnany? Vyrobte si z výhonků...

Renovace nábytku s využitím látek je elegantní a nadčasová

Potřebujete i na jaře přitopit? Ekologické infrapanely...

Jak správně psům a kočkám vytáhnout klíště? Hlavně...

Využijte doma parádního domácího pomocníka. Pomůže vám s...

Stačí pár cihel nebo tvárnic a máte skvělou policovou...

Zavřít reklamu