Blíží se jarní čištění oken. Základní pravidla jsou stejná jak pro plastová, tak dřevěná okna

Dům 24. února 2019 | 14:36 — Veronika Prášilová
Brzy hospodyňky začnou s jarním čištěním oken. Samotná skla nebývají tak náročná jako rámy. A vůbec nejhorší jsou spodní části plastových oken a dveří, odkud se nahromaděný prach a špína dostávají velmi obtížně. Až se odhodláte k jarnímu úklidu, náš tip na domácí ověřený čistič se vám bude jistě hodit.
Další 4 fotografie v galerii
Čas jarního úklidu se blíží, připravte se na něj / Internet

Prostředek na čištění okenních rámů a jejich těžko přístupných míst musí splňovat dvě základní vlastnosti. Musí dobře rozpouštět a uvolňovat špínu, a zároveň nesmí poškodit povrch rámů.

Na co si dát pozor

Než se pustíme do úklidu, připomeňme si základní pravidla. Ta jsou stejná jak pro plastová, tak dřevěná okna. Nepoužívejte abrazivní čisticí prostředky, ani ocelové drátěnky a houbičky s hrubým povrchem.

Na očištění i silně zašpiněných míst si připravte jedlou sodu a peroxid vodíku. Sodu nasypejte na místa, která chcete očistit, a opatrně zalijte peroxidem. Stačí jen tolik, aby vznikla středně hustá pěna. Nechejte několik minut působit a setřete hadrou nebo papírovými utěrkami. Na silně znečištěných místech můžete postup opakovat.


Sáhnout můžete i po octu

Někdo nahrazuje peroxid vodíku octem. Výsledek by měl být srovnatelný. Sodu s peroxidem nebo octem můžete praktikovat také na očistu parapetů, a to jak vnitřních, tak venkovních. Pokud se vám tento očistný recept osvědčí, můžete experimentovat dál, jistě najdete mnoho způsobů, kde jej aplikovat.

Rámy a parapety byste měli mít čisté. Než se pustíte do další práce, přečtěte si náš článek o mytí okenních skel. Mnoho lidí na ně totiž používá saponát na nádobí a na leštění pak noviny, což je chyba. A také se vám bude hodit výše zmíněný kyselý pomocník ocet.


Ušetřete si nervy

Jakmile budete mít vyčištěné rámy, nezapomeňte svou pozornost věnovat také těsnění. Málokoho totiž napadne, že i tato část okna potřebuje pravidelnou péči, aby nezteřela a nepopraskala. Po umytí rámů jejich jednotlivé části ošetřete silikonovým olejem, který těsnění udrží dlouho jako nové a v dobré kondici. Tento zdánlivě jednoduchý krok vám může ušetřit klidně několik sto korun za výměnu popraskaného, tudíž nefunkčního, těsnění za nové.

Důležité jsou také pohyblivé části oken, jako jsou panty a zámky. Na ty použijte vazelínu či jiný specializovaný přípravek. Ani na tento krok nezapomínejte, protože mnozí výrobci jej mají jako podmínku pro uznání případné reklamace.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Klenot Arabského poloostrova: Navštivte tajemnou a neznámou zemi, která vás uchvátí

Klenot Arabského poloostrova: Navštivte tajemnou a neznámou...

Skvělé tipy, jak po světě cestovat co nejlevněji

Reklama na krásu a harmonii: Poznejte evropskou krajinu, kde...

Šarmantní a požitkářský kout Francie: Sem jezdí ti, kdo...

Navštivte nejromantičtější město chorvatského pobřeží

Vyznáte se v letence? Co znamenají všechna čísla a kódy na...

Zavřít reklamu