Zbavte se otravných rybenek. Kvůli hygieně i okousávání věcí

Dům 11. února 2019 | 13:32 — Veronika Prášilová
Nejvíce se jim líbí v koupelnách, ale nepohrdnou ani kuchyní či spíží. Možná ani nevíte, že je máte doma. Jsou nenápadné jako tajní agenti. Pohybují se v šeru, a jakmile se objeví náznak světla, třeba když rozsvítíte, mizí jako pára nad hrncem. Poradíme, jaké zbraně na ně použít, aby si šly po svých zase o dům dál.
Další 4 fotografie v galerii
Rybenky milují vlhko a teplo, nejčastěji je proto najdeme v koupelně / Shutterstock

K dostání je celá řada chemických přípravků proti rybenkám a podobnému hmyzu. My se nejprve podíváme na domácí, nebo chcete-li babské rady, které jsou vyzkoušené.

Co jsou zač a kde se berou

Rybenky patří mezi bezkřídlý hmyz, který má rád tmavá a především vlhká místa. Tento fakt, a také jejich tvar připomínající vodního živočicha, jim dal jméno nejen české, ale i v řadě cizích jazyků. Žijí tři roky a množí se v jakémkoliv ročním období tak, že kladou vajíčka. Pro člověka nejsou nebezpečné, ale škody vám napáchat mohou.

Jelikož se rybenky živí sacharidy a škroby, i ve spíži jsou jako doma. Když nenajdou zbytky mouky, zrníčka rýže a podobné drobky, mohou se pustit do obalů potravin, do kterých se pak zase dostanou moli a jiný hmyz. Rybenky také okusují kožené výrobky, ale i koupelnové předložky nebo dokonce koberce.

Základem je prevence

Abyste rybenkám co nejvíce znepříjemnili případný pobyt u vás, snižte na maximum vzdušnou vlhkost. Hodně větrejte, podlahu vytírejte dosucha, při vaření používejte odsavač par. V místech, kde se objevují rybenky, zkontrolujte stěny, zda u země nejsou škvíry, odloupnuté tapety, nedoléhající podlahové lišty nebo nejsou poškozené spáry kachliček. Taková problematická místa opravte, čímž rybenkám doslova zavřete dveře.

Jak se zbavit rybenek

Jakmile v místě s výskytem rybenek provedete předcházející preventivní opatření, zkusit ještě můžete následující rady. Vzhledem k tomu, co mají rybenky rády, můžete jim nastražit pasti. Na kus lehce navlhčené látky nebo papíru přes noc nastrouhejte syrový brambor. Ráno bude stačit papír zmačkat a vyhodit do popelnice.

Osvědčila se také sádra, kterou můžete nasypat na kus navlhčeného hadru. Ráno jej propláchněte horkou vodou a večer lov zopakujte. Je také vyzkoušené, že rybenkám nevoní levandule a vanilka, ovšem jen ta pravá. Nebude-li vám líto jednoho vanilkového lusku, rozřízněte jej a rozmístěte do rohů místnosti. Nebo do nich nastříkejte sprej se zředěným levandulovým olejem či v místnosti rozmístěte pytlíčky se sušenou bylinkou.

Chemie poslední záchrany

Jestli se vám z jakéhokoliv důvodu nechce zkoušet předchozí rady, nebo nebyly stoprocentně účinné, vsaďte na chemické přípravky. Dostanete je v hobby marketech nebo velkých drogeriích, kde vám také doporučí další postup pro úspěšný boj s rybenkami.

Dalším nepříjemným domácím hostem jsou octomilky. I u nich platí především prevence. Čeho se vyvarovat, a jak se jich případně zbavit, jsme psali zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vědcům se podařilo změnit krevní skupinu. Tento objev může zachránit miliony životů

Rychle rostoucí převislý rozmarýn je efektní a mnohostranně...

Dopřejte svému psovi ve vedrech osvěžující svačinku....

Horko ohrožuje nejen lidi, ale i psy. Dodržujte proto tato...

Aby vám skvrny nehnuly žlučí, použijte žlučové mýdlo

Co dělat, když vám doma začne značkovat dospělý pes

Hledáte přírodní repelent proti klíšťatům? Účinné jsou...

Zavřít reklamu