Zjistili vám alergii? Tyto věci by měly jít z vašeho bytu pryč

Dům 02. února 2019 | 12:11 — Veronika Prášilová
Diagnostikovali vám nebo vašemu blízkému lékaři alergii a vy přemýšlíte, jaké kroky podniknout jako první? Zkuste se hned na začátku zaměřit na svou domácnost. Mnoho problémů totiž způsobují zdánlivě nepodstatné věci, které by nás dříve ani nenapadaly.
Další 3 fotografie v galerii
Alergik by neměl žít v bytě s koberci / Depositphotos

A i ve vašem domě či bytě jich určitě pár bude. Podívejte se proto spolu s námi, na co se ideálně zaměřit nejdříve.

Ozdobte okna žaluziemi

Zakládáte si na vyzdobených oknech, ve kterých nesmí chybět nádherně bílé záclony? Pak pro vás máme špatnou zprávu. V blízkosti alergika by takové doplňky vůbec neměly být. Ač se to nemusí na první pohled zdát, drží se v nich spousta prachu, který je příčinou mnoha problémů.

A stejné je to i se závěsy. Byt pro alergiky by měl být proto ideálně od záclonek a závěsů oproštěn a okna by měly stínit maximálně omyvatelné žaluzie. Ty jsou navíc v dnešní době nabízeny v mnoha materiálových i barevných variantách, takže i s nimi můžete nadělat spoustu parády. 

Koberce jsou rájem roztočů

Další by měly přijít na řadu koberce. Je samozřejmé, že tato změna není možná ze dne na den, ale určitě byste s ní měli počítat. Žádné jiné místo není lepší pastvou nejen pro prach, ale také pro roztoče, které jsou jedním z nejčastějších alergenů.

Začněte proto ve svém rozpočtu počítat s položkou na výměnu podlahové krytiny za takovou, která by se měla udržovat nejlépe vlhkým mopem. A do doby, než k výměně dojde, vysávejte koberce co nejčastěji, a také občas zajistěte jejich mokré čištění. 

Neviřte zbytečně prach

Takzvanou mokrou variantu volte také při utírání prachu, aby se příliš nevířil. Před každým otíráním nábytku si hadřík alespoň navlhčete vodou, případně můžete využít speciální prostředek na nábytek, který zároveň může zabránit brzkému usedání prachu. Navíc je vhodné schovat všechny drobnosti, na kterých se prach usazuje, tedy různé suvenýry, porcelánové slony či skleněné vázičky.

Samostatnou kapitolou jsou pak psí chlupy, které jsou také jedním z častých alergenů. Čtyřnohých miláčků se určitě zbavovat nemusíte, ale jistá opatření budete muset udělat, a to hlavně v oblasti úklidu. Jak se všudepřítomnými chlupy účelně zatočit, se můžete inspirovat v našem článku zde

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Pro milovníky nedotčené přírody. Zažijte řeku Jizeru z opravdu nevšedního pohledu

Pro milovníky nedotčené přírody. Zažijte řeku Jizeru z...

Inspirace pro letošní dovolenou. Poznejte nejkrásnější...

Poznejte půvaby a zajímavosti naší nejkrásnější řeky

Skrytá a nádherná místa. Krkonoše umí pořádně překvapit...

Pohádková země, která vám nabízí exotiku, rozmanitou...

Toužíte po netradiční dovolené? Vyrazte na roadtrip

Zavřít reklamu