Přidejte si do salátů čerstvou bazalku či cibulku, vyrostou vám i za oknem

Dům 28. ledna 2019 | 12:18 — Veronika Prášilová
Také už se těšíte, až se na jaře pustíte na zahradě, terase nebo balkoně do pěstování zeleniny a bylinek? Za chvíli bude čas na předpěstování rajčat nebo paprik. Ovšem i nyní si můžete dopřát čerstvé zdravé potěšení, které si vypěstujete za oknem.
Další 3 fotografie v galerii
Zelené výhonky jsou plné vitaminů, které teď v zimě tělo hodně potřebuje / Depositphotos

Inspiraci máme zejména pro ty, kteří mají rádi výrazné ingredience do salátů či těstovin. K pěstování toho nepotřebujete mnoho a bude vás to bavit.

Kde pěstovat

Zatímco v létě byste pěstované bylinky a naťovou zeleninu neměli nechávat za oknem na slunné straně, aby se vám nespálily, v zimě naopak potřebují nachytat co nejvíce slunečního svitu nebo alespoň světla, proto pěstební nádoby umístěte na nejsvětlejší parapet v místnosti, kde není chladno. Kdo má možnost nebo by chtěl své zimní pěstitelské snahy povýšit, může se v prodejnách s osvětlením nebo zahradnictví poptat po úsporných LED světlech se světelným spektrem vhodným k pěstování.

Jarní cibulka s předstihem

Mladé výhonky cibule jsou skvělé nejen chuťově, ale i po zdravotní stránce, a vypěstovat si je můžete i doma. Do truhlíku nebo jiné nádoby se zeminou zapíchejte malé cibulky, které koupíte v obchodě, nebo kuchyňskou cibuli, která vám už doma začíná klíčit. Opatrně zalijte a přikryjte papírem nebo propustnou látkou. Zeminu udržujte stále vlhkou, ale ne přemokřenou. Jakmile se objeví výhonky, papír nebo látku odstraňte a těšte se na úrodu.

Nejen do italských jídel

Na pizzu, do salátů, špaget a jiných převážně italských pokrmů. Voňavá bazalka ale udělá svou službu i v řadě dalších jídel. Při zimním pěstování potřebuje co nejvíce světla a tepla, ale neměla by být přímo nad topením a v průvanu Semínka by měla být zasypaná asi půl centimetrem zeminy. Nesmí vyschnout, proto zeminu udržujte mírně vlhkou. Do měsíce byste se měli těšit z prvních lístků. Poté zalévejte na zeminu, voda se nesmí dostat na lístky, ty by mohly plesnivět.

Další druhy k zimnímu experimentování

Velmi jednoduše si doma můžete vypěstovat další bylinky, které pomáhají dochutit leckteré pokrmy nebo dodat tělu tolik potřebné vitaminy. Které to jsou a jak na to, se dozvíte v našem článku zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Africký druh mravence dokáže běžet až jeden metr za sekundu. Vědci odhalili jeho tajemství

Čas pouštění draků je tady! Máme návod na jejich výrobu

Zázračné kuličky: Odvlhčující sáčky mají v domácnosti...

Jak si poradit s přebytky jablek? Vymoštujte si elixír zdraví

Naučte se správně poskládat napínací prostěradlo,...

Na co si dávat pozor při zazimování balkonových rostlin?...

Zkuste zdravou a super jednoduchou čokoládovou pěnu hotovou za...

Zavřít reklamu