Přidejte si do salátů čerstvou bazalku či cibulku, vyrostou vám i za oknem

Dům 28. ledna 2019 | 12:18 — Veronika Prášilová
Také už se těšíte, až se na jaře pustíte na zahradě, terase nebo balkoně do pěstování zeleniny a bylinek? Za chvíli bude čas na předpěstování rajčat nebo paprik. Ovšem i nyní si můžete dopřát čerstvé zdravé potěšení, které si vypěstujete za oknem.
Další 3 fotografie v galerii
Zelené výhonky jsou plné vitaminů, které teď v zimě tělo hodně potřebuje / Depositphotos

Inspiraci máme zejména pro ty, kteří mají rádi výrazné ingredience do salátů či těstovin. K pěstování toho nepotřebujete mnoho a bude vás to bavit.

Kde pěstovat

Zatímco v létě byste pěstované bylinky a naťovou zeleninu neměli nechávat za oknem na slunné straně, aby se vám nespálily, v zimě naopak potřebují nachytat co nejvíce slunečního svitu nebo alespoň světla, proto pěstební nádoby umístěte na nejsvětlejší parapet v místnosti, kde není chladno. Kdo má možnost nebo by chtěl své zimní pěstitelské snahy povýšit, může se v prodejnách s osvětlením nebo zahradnictví poptat po úsporných LED světlech se světelným spektrem vhodným k pěstování.

Jarní cibulka s předstihem

Mladé výhonky cibule jsou skvělé nejen chuťově, ale i po zdravotní stránce, a vypěstovat si je můžete i doma. Do truhlíku nebo jiné nádoby se zeminou zapíchejte malé cibulky, které koupíte v obchodě, nebo kuchyňskou cibuli, která vám už doma začíná klíčit. Opatrně zalijte a přikryjte papírem nebo propustnou látkou. Zeminu udržujte stále vlhkou, ale ne přemokřenou. Jakmile se objeví výhonky, papír nebo látku odstraňte a těšte se na úrodu.

Nejen do italských jídel

Na pizzu, do salátů, špaget a jiných převážně italských pokrmů. Voňavá bazalka ale udělá svou službu i v řadě dalších jídel. Při zimním pěstování potřebuje co nejvíce světla a tepla, ale neměla by být přímo nad topením a v průvanu Semínka by měla být zasypaná asi půl centimetrem zeminy. Nesmí vyschnout, proto zeminu udržujte mírně vlhkou. Do měsíce byste se měli těšit z prvních lístků. Poté zalévejte na zeminu, voda se nesmí dostat na lístky, ty by mohly plesnivět.

Další druhy k zimnímu experimentování

Velmi jednoduše si doma můžete vypěstovat další bylinky, které pomáhají dochutit leckteré pokrmy nebo dodat tělu tolik potřebné vitaminy. Které to jsou a jak na to, se dozvíte v našem článku zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Eliška Bučková přistižena ve svatebních šatech! Bude se snad vdávat?

Rychle rostoucí převislý rozmarýn je efektní a mnohostranně...

Dopřejte svému psovi ve vedrech osvěžující svačinku....

Horko ohrožuje nejen lidi, ale i psy. Dodržujte proto tato...

Aby vám skvrny nehnuly žlučí, použijte žlučové mýdlo

Co dělat, když vám doma začne značkovat dospělý pes

Hledáte přírodní repelent proti klíšťatům? Účinné jsou...

Zavřít reklamu