Toužíte po krbu? Můžete ho mít nejen v rodinném domě, ale i v malém bytě

Dům 25. ledna 2019 | 08:26 — Veronika Prášilová
Závidíte známým nebo sousedům, že mají krb? Taky byste si chtěli občas dopřát večerní romantiku u mihotavého plamínku se sklenkou oblíbeného nápoje a s někým, s kým je vám dobře? Teď si své sny můžete splnit. A je úplně jedno, jestli bydlíte v rodinném domě nebo v malém bytě.
Další 3 fotografie v galerii
Krb na biolíh si můžete postavit i doprostřed místnosti / Depositphotos

Dříve nebylo myslitelné, aby si mohl krb dovolit kdokoliv. Krb vyžadoval komín a hodně místa. Dnes nepotřebujete ani jedno. Existují totiž krby, které žádný komín nepotřebují a umístit je můžete klidně na stůl nebo dokonce i na stěnu.

Zapomeňte na starosti se dřevem

Technicky jde o zařízení na spalování bioethanolu. A jelikož na rozdíl od běžného krbu nepotřebuje komín, bylo jen otázkou času, kdy výrobci tuto výhodu zužitkují. Šlo to velmi rychle a na trhu se jako houby po dešti začaly objevovat různé nádoby, které umožňovaly spalovaní bioetanolu v domácích podmínkách.

Na biokrb nepotřebujete povolení

Biokrb nevytváří kouř, popel ani jiné škodliviny a může být tak malý, že jej postavíte klidně i na stůl. Biokrby spalují ekologický bioethanol (1 litr vydrží hořet až 6 hodin), který při hoření vytváří jen vodní páry a oxid uhličitý (CO2), tedy to, co vydechujeme. A jelikož k pořízení a provozování takového krbu nepotřebujete ani žádné povolení, můžete se směle začít poohlížet po novém designovém kousku do vaší domácnosti.

Na stůl, nebo pověsit?

Krby na biolíh se vyrábějí v bezpočtu provedení. Od malých stolních přes ty, které připomínají klasické krby až po nástěnné. Ano, takový krb si pověsíte jako obraz, jen místo díla slavného malíře můžete obdivovat doslova živé obrazy.

Provoz biokrbu je bezpečný. Jak jsme uvedli, při spalování nevznikají žádné zplodiny, ale ani saze, proto je údržba velmi jednoduchá. Provoz také není přehnaně drahý. Litr biolíhu se dá sehnat za cenu kolem 70 korun.

Každý den jiná vůně

Možná si říkáte, že spalování líhu přece není žádná romantika. Ano, líh nepraská jako dřevo, ani nevoní. Ovšem i to se dá obejít. Koupit si totiž můžete esence, které se přimíchávají do líhu, a jedněmi z nich jsou právě kouřové vůně různého druhu dřeva. Nakonec ještě jedna zajímavost. Jelikož má líh nízkou tepelnou výhřevnost, nebude vám horko a můžete si udělat romantický večer klidně i v létě. 

Pokud už krb máte, alespoň vám poradíme, jaké topivo je nejlepší a na co si dát pozor při pořizování dřeva.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Chcete se za sychravého počasí končícího léta pořádně ohřát? Nemusíte jezdit daleko

Chcete se za sychravého počasí končícího léta pořádně...

Máte rádi televizní soutěže? Vydejte se po stopách té...

Skvělý tip na víkend: Nevšední zážitek na vás čeká ve...

Pár dobrých tipů, jak se vyhnout poplatkům za odbavená...

Destinace, kterou si Češi zamilovali a na podzim ji berou...

Podzimní Bruggy: Město vodních kanálů láká návštěvníky...

Zavřít reklamu