Chcete levné a ekologické palivo, které vytopí váš dům? Vyzkoušejte peletky

Dům 06. ledna 2019 | 10:19 — Veronika Prášilová
Bydlíte v domku nebo se plánujete z bytu do nového hnízdečka přestěhovat? Pak možná řešíte, jaký typ vytápění zvolit. Možná už vás nebaví platit majlajnt za elektrické nebo plynové vytápění, sekat dříví a co chvíli přitápět, sledovat jeho ceny a platit za drahou dopravu. Možná je čas dát šanci dřevěným peletám.
Další 3 fotografie v galerii
Peletky jsou vynálezem posledních let / Shutterstock

Podívejte se, jaké výhody vám tyto malé dřevěné válečky mohou přinést. Topení peletami je totiž moderní, ekologické, levné a ve srovnání s topením dřevem nebo uhlím také méně časově náročné.

Výhody jsou nepopiratelné

Je známo, že Češi jsou podnikaví, a jakmile se objeví příležitost, hned po ní sáhnou. Není tedy divu, že i ve výrobě pelet jsme se zakrátko dostali mezi světovou špičku. Velká konkurence pak tlačí cenu dolů při zachování vysoké kvality, která je navíc přísně sledovaná a každý balík pelet je označený třídou jakosti.

Pelety jsou levné také proto, že jde vlastně o výrobu z odpadu, konkrétně z pilin z dřevovýroby. Ty jsou za vysokého tlaku slisovány do malých válečků, které mají vysokou výhřevnost a zanedbatelnou produkci popela.

Kolik zaplatíte 

Cena za topení peletami, stejně jako v případě topení plynem, elektřinou, uhlím nebo dřevem, závisí na mnoha faktorech. Ve srovnatelných podmínkách je ovšem prokázáno, že topení peletami jasně poráží elektřinu i plyn. Ve srovnání se dřevem jsou sice dražší, ovšem odpadne vám řada starostí.

Při topení dřevem potřebujete mnoho místa na jeho uskladnění a musíte často přikládat. Pokud si také dřevo sami nesušíte, nikdy nevíte, co si vlastně kupujete. Na rozdíl od pelet totiž ne každé dřevo do krbu patří, o tom jsme psali zde. U pelet máte navíc díky značení každého balení jistotu, že jsou kvalitní a vašim krbovým kamnům neublíží.

Topení peletami je komfortní

Moderní kotle na biomasu, v našem případě pelety, fungují automaticky. Samy se dle potřeby zapálí, samy si dávkují potřebné množství topiva, samy se vypnou. Díky zásobníku se o topení nemusíte i několik dnů starat. Jedinou nevýhodou se tak zdá být pořizovací cena, která je v řádu desítek tisíc korun. Ale i zde musíme upozornit, že ostatní kotle nejsou zase o tolik levnější, a v případě kotle na peletky máte možnost zažádat o kotlíkovou dotaci, která vám pokryje velkou část pořizovacích nákladů.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Příroda je mocná čarodějka: Koupání na těchto místech je toho důkazem

Příroda je mocná čarodějka: Koupání na těchto místech je...

Tajemná atmosféra, spalující vedro i sníh: To jsou...

Levandulová perla Jadranu: Navštivte jeden z nejkrásnějších...

Turistický ráj: Malebný kout naší vlasti, který vás chytne...

K našim sousedům nemusíte jezdit jenom na nákupy. Nabízí...

Dokonalé kousky ráje na naší planetě: To jsou pláže v...

Zavřít reklamu