Máte krb? Pak nezapomeňte na správný materiál pro topení

Dům 04. ledna 2019 | 09:06 — Veronika Prášilová
Útulná a romantická atmosféra doprovázená vůní a praskáním dřeva. Přesně takovou jste si určitě představovali i vy, když jste si do své domácnosti pořizovali krb či krbová kamna. Ovšem abyste si takovou atmosféru mohli náležitě užívat, musíte také sáhnout po správném otopu.
Další 3 fotografie v galerii
Krb je skvělý a užitečný společník / Depositphotos

Ne každý je totiž pro krby vhodný a dokonce se může stát, že vám nesprávný materiál přidělá nejednu vrásku na čele.

Každé dřevo je unikát

Ono totiž není dřevo jako dřevo, jelikož každé má jiné vlastnosti a jiné chemické složení. To vše pak ovlivňuje, jak kvalitní výhřevnost má daný druh dřeviny. Důležité také je, že dřevo nesmí být vlhké a musí být dostatečně tvrdé, protože i tady platí přímá úměra, že čím tvrdší, tím lepší pro vytápění, protože dlouho hoří.

Jasným favoritem v oblastí vytápění je tak díky svým vlastnostem dub, naopak nejméně vhodné jsou větvě a kmeny jehličnanů. Tyto totiž shoří suverénně nejrychleji. 

Které je nejlepší?

Jak jsme již uvedli, dubové dřevo je v této oblasti jednoznačný top. Nejenže dlouho hoří, ale také vydrží dlouho fit při uchovávání. Jakmile uschne, vydrží ve skvělé kondici ještě dva roky.

Velmi oblíbená jsou pak ještě polínka z břízy či ovocných stromů, jelikož i ta hořívají velmi dlouho. Ostatní listnaté stromy jsou pak stejně jako jehličnaté stromy pro udržování tepla v krbu nevhodné. Velmi rychle shoří a mají nízkou výhřevnost.

Pryskyřice může škodit

U jehličnanů navíc umí udělat velkou neplechu pryskyřice, která zůstává ve dřevě. Ta totiž během hoření způsobuje vystřelování uhlíků a navíc velmi výrazně přispívá k zanášení komínů.

Zajímavou alternativou ke dřevu jsou pak pro topení v krbových kamnech lisované dřevěné piliny známé jako brikety nebo pelety, které jsou vyrobeny z lisovaného biomateriálu, navíc skvěle hoří.

Pokud však stále nemáte možnost pořízení vlastního krbu či kamen, které by vám příjemně a poměrně levně vytápěly domácnost, pamatujte alespoň na základní pravidla, jak úsporně topit. Jejich výčet a doporučení naleznete zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Sledování polohy svých uživatelů. Internetový gigant čelí rozsáhlé žalobě

Vypěstujte si doma citronovou trávu. Výborně chutná a...

Neobvyklé využití posekané trávy

Jak opravit píchlou duši, i když u sebe zrovna nemáte...

Slupky od brambor mají blahodárný vliv na kůži, prospějí...

Pokud vás při žehlení bolí často záda, možná je na vině...

Kuna pod kapotou vašeho auta. Čeká vás únavný boj, ale s...

Zavřít reklamu