Máte krb? Pak nezapomeňte na správný materiál pro topení

Dům 04. ledna 2019 | 09:06 — Veronika Prášilová
Útulná a romantická atmosféra doprovázená vůní a praskáním dřeva. Přesně takovou jste si určitě představovali i vy, když jste si do své domácnosti pořizovali krb či krbová kamna. Ovšem abyste si takovou atmosféru mohli náležitě užívat, musíte také sáhnout po správném otopu.
Další 3 fotografie v galerii
Krb je skvělý a užitečný společník / Depositphotos

Ne každý je totiž pro krby vhodný a dokonce se může stát, že vám nesprávný materiál přidělá nejednu vrásku na čele.

Každé dřevo je unikát

Ono totiž není dřevo jako dřevo, jelikož každé má jiné vlastnosti a jiné chemické složení. To vše pak ovlivňuje, jak kvalitní výhřevnost má daný druh dřeviny. Důležité také je, že dřevo nesmí být vlhké a musí být dostatečně tvrdé, protože i tady platí přímá úměra, že čím tvrdší, tím lepší pro vytápění, protože dlouho hoří.

Jasným favoritem v oblastí vytápění je tak díky svým vlastnostem dub, naopak nejméně vhodné jsou větvě a kmeny jehličnanů. Tyto totiž shoří suverénně nejrychleji. 

Které je nejlepší?

Jak jsme již uvedli, dubové dřevo je v této oblasti jednoznačný top. Nejenže dlouho hoří, ale také vydrží dlouho fit při uchovávání. Jakmile uschne, vydrží ve skvělé kondici ještě dva roky.

Velmi oblíbená jsou pak ještě polínka z břízy či ovocných stromů, jelikož i ta hořívají velmi dlouho. Ostatní listnaté stromy jsou pak stejně jako jehličnaté stromy pro udržování tepla v krbu nevhodné. Velmi rychle shoří a mají nízkou výhřevnost.

Pryskyřice může škodit

U jehličnanů navíc umí udělat velkou neplechu pryskyřice, která zůstává ve dřevě. Ta totiž během hoření způsobuje vystřelování uhlíků a navíc velmi výrazně přispívá k zanášení komínů.

Zajímavou alternativou ke dřevu jsou pak pro topení v krbových kamnech lisované dřevěné piliny známé jako brikety nebo pelety, které jsou vyrobeny z lisovaného biomateriálu, navíc skvěle hoří.

Pokud však stále nemáte možnost pořízení vlastního krbu či kamen, které by vám příjemně a poměrně levně vytápěly domácnost, pamatujte alespoň na základní pravidla, jak úsporně topit. Jejich výčet a doporučení naleznete zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Unikátní muzikál KUBO uchvátil Prahu i návrhářku Beátu Rajskou!

Zaštipujete na jaře jehličnany? Vyrobte si z výhonků...

Renovace nábytku s využitím látek je elegantní a nadčasová

Potřebujete i na jaře přitopit? Ekologické infrapanely...

Jak správně psům a kočkám vytáhnout klíště? Hlavně...

Využijte doma parádního domácího pomocníka. Pomůže vám s...

Stačí pár cihel nebo tvárnic a máte skvělou policovou...

Zavřít reklamu