Přeneste si domů kousek exotické přírody, pořiďte si rostlinné terárium

Dům 01. ledna 2019 | 15:47 — Veronika Prášilová
Máte rádi přírodu a chtěli byste mít doma při sobě stále kousek tropů, pouštní oázy nebo skal? Pak se pusťte do stavby rostlinária, které je obdobou akvária, jen v něm není voda a místo rybiček v něm žijí různé druhy rostlin.
Další 4 fotografie v galerii
Každá nádoba může simulovat život v jiné klimatické oblasti / Internet

Rostlinná terária se u nás netěší takové oblibě jako akvária, přitom jsou mnohem snadnější na údržbu. Dokonce existují i uzavřená rostlinária, která si žijí svým ekologickým cyklem naprosto sama bez přísunu vzduchu a vody i několik měsíců.

Jak si založit domácí oázu zeleně

Pro začínající pěstitele je nejvhodnější volbou kulaté skleněné akvárium větších rozměrů pro osázení několika rostlin s podobnými životními podmínkami. Takto můžete vytvořit třeba i několik terárií (florárií) symbolizujících různé klimatické podmínky, jako tropy, pouště nebo hory. V každém z nich bude potřeba vytvořit vhodné podmínky, především co se týká vlhkosti.

Na dno nádoby patří silnější drenážní vrstva, nejlépe keramzit, který jednak zadržuje přebytečnou vodu, jednak ji postupně uvolňuje zpět ke kořenům. Tato vrstva je velmi důležitá, neboť vaše florárium nejspíše nebude mít možnost odtoku vody.

Na tuto vrstvu se dává nejméně deseticentimetrová vrstva substrátu vhodná pro zamýšlené rostliny. Navrch přijde jemný písek, kamínky, nejrůznější dekorace, půdokryvné rostliny, mech a jiné, opět podle charakteru florária. Jen pozor na dekorace ze dřeva, různé kusy kořenů, větviček atp., protože sice mohou být líbivé na oko, ale také by mohly ve vlhkém prostředí začít zahnívat, což není žádoucí.

Raději sukulenty, nebo vodomilky?

Pro začátečníky bude jistě jednodušší si první vytvořit zahrádku se sukuletny, které se zalévají či rosí třeba jen jednou měsíčně. Ve floráriu se navíc nehnojí, aby se co nejvíce zpomalil jejich růst. Pravým opakem, ovšem s téměř stejnou snadností údržby, jsou florária s vodomilnými rostlinami. Zjednodušeně řečeno v jejich případě stačí udržovat substrát stále vlhký. Do takových terárií se pak hodí i imitace zurčícího potůčku či vodopádu vytvořená s pomocí malého čerpadla. 

Rostlinárium se může, podobně jako to dělají akvária, stát zajímavou dominantou vaší domácnosti, která je pastvou pro oči a příjemnou relaxací pro duši. Pokud byste si chtěli pořídit také akvárium, poradíme, jak na to. Zvládnou to i naprostí začátečníci, jak se můžete přesvědčit zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Tyrolské parky: Tip pro aktivní cestovatele, kteří milují nádhernou přírodu

Tyrolské parky: Tip pro aktivní cestovatele, kteří milují...

Navštivte dokonalý svět uprostřed Atlantiku. Pro Evropana...

Dovolená s nádechem nostalgie. Úchvatné pobřeží a...

Skvělý tip na aktivní dovolenou. Turistický ráj máme...

Skvělý tip na víkend s dětmi. Projděte se jedinečným...

Šilinkův důl nabízí nenáročnou ferratovou cestu pro...

Zavřít reklamu