Chcete tradiční stromeček? Pak sáhněte po slámě a sušeném ovoci

Dům 13. prosince 2018 | 13:24 — Veronika Prášilová
Přemýšlíte, v jakém duchu ozdobíte svůj letošní vánoční stromeček? Pak se nabízí dvě možnosti. Buď budete následovat moderní trendy, které napovídají, která barva je pro letošní rok ta top a přizpůsobíte jí doma celkovou výzdobu. Anebo sáhnete po klasice, tedy slámě a cukroví.
Další 4 fotografie v galerii
Zkuste pro letošek zvolit stromeček se slaměnými ozdobami, i ten má svou atmosféru / Shutterstock

A tím pádem se během adventu vrátíte do starých časů, kdy nebyly skleněné baňky ani barevné čokoládové kolekce.

Vzhůru na jarmark

Pokud se rozhodnete, že tentokrát nepůjdete s dobou, ale vyzdobíte vašeho jehličnatého kamaráda podle staročeských tradic, vyrazte ideálně právě teď na nějaký sváteční jarmark. Mimo různých dobrot tam totiž natrefíte na skutečné skvosty, které mnohé hospodyňky dodnes na koleni vyrábějí.

Kouzelná sláma neomrzí

Tradiční stromeček se totiž obvykle zkrášloval ozdobami ze slámy. Na zelených větvičkách tak plápolaly různé hvězdičky, vločky či andílci vyrobení z doma nasušené slámy. Každý tento kousek se na stromeček vázal buď za pomocí tenké bílé nitě, anebo, aby ozdoby vynikly, posloužila k jejich připevnění červená stužka. A stejně je tomu i dnes. 

Ano, většina z nás nejspíš nemá dostatek zručnosti ani času na to, aby trávila večery výrobou titěrných ozdůbek, ale právě na předvánočních trzích jich najdete opravdu hromady. Stejně tak určitě sáhněte po ručně vyráběných slaměných řetězech, které na tmavě zelené barvě stromu vypadají báječně.

Pozor na zapálené svíčky

Pokud se rozhodnete, že chcete nechat stromeček opravdu pouze v tradičním duchu, zapomeňte také na barevná elektrická světýlka. Naopak klasické svíčky dodají stromečku to pravé kouzlo. Ovšem pozor! Vždy myslete na to, že stromeček se zapálenými svíčkami nesmíte nechat ani chvíli bez dozoru, protože by snadno mohly začít jeho větve hořet. Takže tradiční Vánoce oslavit můžete, ale s maximální opatrností.

Připravte si perníčky či sušené ovoce

V duchu tradičních Vánoc se nemusíte vzdávat ani sladkostí, které na stromečku očekávají zejména děti. Jen pro tentokrát nesahejte po klasické čokoládové kolekci, ale připravte si na zavěšení tradiční perníčky, nebo třeba sušená jablíčka a švestky. Ačkoli se to na první pohled nemusí zdát, i takové dobroty naprosto splní očekávání nejmenších. 

A pokud by přece jen vaše ratolesti zatoužily po tom, aby si ze stromečku mohly utrhnout čokoládový bonbon, zkuste si vyrobit doma vlastní. Recept na úžasnou domácí čokoládu si můžete přečíst v našem článku zde. Skvělá zpráva je, že může být klidně dvojbarevná.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Sledování polohy svých uživatelů. Internetový gigant čelí rozsáhlé žalobě

Vypěstujte si doma citronovou trávu. Výborně chutná a...

Neobvyklé využití posekané trávy

Jak opravit píchlou duši, i když u sebe zrovna nemáte...

Slupky od brambor mají blahodárný vliv na kůži, prospějí...

Pokud vás při žehlení bolí často záda, možná je na vině...

Kuna pod kapotou vašeho auta. Čeká vás únavný boj, ale s...

Zavřít reklamu