Vyrobte si úžasné dekorace z doma vyrobené samotvrdnoucí hmoty

Dům 10. listopadu 2018 | 13:55 — Veronika Prášilová
Pouhé dvě ingredience vám budou stačit k přípravě hmoty, která je levná, ekologická, dobře se s ní pracuje a vytvrdne sama. Vymodelovat z ní můžete vánoční ozdoby, písmena, zvířátka nebo cokoli dalšího dle vaší fantazie.
Dalších 11 fotografií v galerii
Ideální pro vánoční ozdoby / Internet

S modelovací hmotou můžete pracovat podobně jako s hutným těstem, vyválet z ní plát a s vykrajovátky tvořit různé ozdoby, vtláčet ornamenty, modelovat tvary, cokoliv vás napadne. Nakonec je nabarvíte, polepíte ozdobami, opatříte šňůrkami a ozdobíte celý dům. A co vám zbude, rozdáte třeba jako vánoční dárky.

Příprava hmoty je velmi jednoduchá

Potřebovat budete pouze jedlou sodu a kukuřičný škrob. Doma budete mít možná škrob bramborový, ale ten se neosvědčil, hmota má jinou konzistenci a výsledek není tak dobrý. Do mísy dejte 2 díly sody, 1 díl škrobu a 1 díl vody.

Vše odměřujte pomocí hrnků, nikoliv na váze, ingredience totiž mají různou hmotnost a výsledný poměr by nebyl správný! Přimíchat můžete i potravinářské barvivo rozmíchané v troše vody, ale lepšího výsledku (sytějších barev) dosáhnete akrylovými barvami po zaschnutí hotových ozdob.

Vše promíchejte, přemístěte na vál a zpracujte podobně jako těsto. Budete-li s hmotou pracovat postupně, odložte si zatím nepotřebnou část do vlhké utěrky nebo sáčku, aby neokorala. Kdyby se tak stalo, znovu ji prohněťte mokrýma rukama, případně přidejte trochu teplé vody. Hmota má podobnou konzistenci jako marcipán a velmi dobře se s ní pracuje. Pracovní desku můžete lehce posypat kukuřičným škrobem.

Válej, tvaruj, modeluj

Nyní se můžete pustit do díla. Hmotu můžete například vyválet na plát silný asi 4 mm. Tenčí by se vám mohl při sušení kroutit a po vytvrdnutí lámat. S vykrajovátky tvořte libovolné tvary a nezapomeňte případně udělat dírky na zavěšení. Použít můžete i vytlačovací lis na těsto nebo dětské vytlačovačky na plastelínu.

Děti nechejte vymodelovat třeba zvířátka, pamatujte jen na to, aby některá z částí nebyla příliš tenká, aby se později neulomila. Ručičky a nožičky můžete případně vyztužit párátky. Do hmoty můžete vtlačit také korálky nebo barevné kamínky.

Vše, co uděláte, dávejte na plech vyložený pečicím papírem. Při pokojové teplotě ozdoby tvrdnou až dva dny. Občas je obraťte, aby se nekroutily. To platí i pro sušení v troubě při nízké teplotě, které vám proces sušení výrazně zkrátí.

Barevné dozdobení podle fantazie

Po zaschnutí můžete ozdoby namalovat akrylovými barvami, nalakovat, polepit stužkami, flitry a jinými drobnostmi. Zapichovátka uděláte pomocí špejlí a tavné pistole. Až se spolu s dětmi vyřádíte, pošlete nám fotky. Hledáte-li teprve inspiraci, podívejte se do fotogalerie pod článkem. Naleznete tam například návod na výrobu krásné sovy. Další super tip, tentokrát na výrobu realistických otisků ruky a podobných 3D odlitků, naleznete zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Příroda je mocná čarodějka: Koupání na těchto místech je toho důkazem

Příroda je mocná čarodějka: Koupání na těchto místech je...

Tajemná atmosféra, spalující vedro i sníh: To jsou...

Levandulová perla Jadranu: Navštivte jeden z nejkrásnějších...

Turistický ráj: Malebný kout naší vlasti, který vás chytne...

K našim sousedům nemusíte jezdit jenom na nákupy. Nabízí...

Dokonalé kousky ráje na naší planetě: To jsou pláže v...

Zavřít reklamu