Dekorování skla nebylo nikdy snazší a trvanlivější. Objevte kouzlo leptání

Dům 08. listopadu 2018 | 14:48 — Veronika Prášilová
Chtěli byste si vytvořit působivé motivy na skle, podobné jako vznikají při gravírování? Chcete si udělat popisky na kořenky nebo vytvořit sklenice se jmény pro každého člena rodiny? Poradíme vám, jak vytvořit vlastní efektní motivy na skle, které vám budou všichni závidět.
Dalších 8 fotografií v galerii
Výsledek je úžasný ve všech detailech / Shutterstock

Touto metodou můžete dekorovat prakticky jakékoliv sklo, různé láhve, mísy, nádoby na pečení, ale i zrcadla, okna a jiné. A právě v tomto období se přímo nabízí udělat touto metodou skleněné dárky s originálními motivy pro všechny vaše blízké. Návod krok za krokem naleznete ve fotogalerii pod článkem. 

Co budete potřebovat

  • sklenici
  • leptací pastu
  • samolepicí šablonu
  • plochý štětec nebo špachtli (například příborový nůž)

Leptací pastu seženete ve výtvarných potřebách nebo na internetu. Stojí řádově desítky korun. Výhodou je, že se jí podle velikosti motivu použije relativně málo a zbytek můžete seškrábnout zpět do původní nádoby a později znovu použít.

Příprava motivu

Ve výtvarných potřebách jsou k dostání také samolepicí fólie s připravenými motivy, tvary či písmeny. Můžete si koupit také samolepicí listy, do kterých zkuste opatrně vyřezat vlastní motiv tak, abyste neprořezali spodní vrstvu. Nepřeberné množství šablon naleznete také na internetu. Ty si můžete nechat vyřezat na plotteru v tiskárně ve vašem okolí.

Jde se na to

Jelikož je leptací pasta chemická substance, dbejte na bezpečnost a postupujte dle návodu. Používejte rukavice a pracovní místo zakryjte novinami. Také samotnou sklenici umyjte a odmastěte, postačí běžný mycí prostředek.

Po usušení na sklenici nalepte zvolený motiv. Doporučujeme okolí oblepit papírovou páskou, abyste měli jistotu, že se pasta nedostane na místa, kam nechcete. Další variantou je nalepit na sklenici různě tenké pásky nebo motivy a nanést pastu na okolí. Po leptacím procesu bude matné vše poleptané, kdežto místa pod nálepkami zůstanou čirá.

Bublinky musí pryč

Po nalepení motivu na sklenici zkontrolujte, zda se na nálepce nevytvořily bublinky, ty případně vytlačte prsty. Pastu nanášejte plochým štětcem nebo například starým příborovým nožem podle návodu. Všechna místa, kde má být vyleptaný motiv, musí být pečlivě pokryta pastou. Jestli se vám pasta dostane na místo, kde ji nechcete, ihned ji setřete vlhkou houbičkou, pasta totiž začíná působit až po několika minutách.

Nechejte pastu působit patřičnou dobu podle návodu. Leptáte-li barevné sklo, nechejte pastu na skle delší dobu. Poté můžete vrstvu smýt pod tekoucí vodou nebo, je-li nános větší, zbytek pasty setřete špachtlí a vraťte do původní nádobky na pozdější použití. Poté odlepte motiv a sklenici umyjte. Po uschnutí motiv vystoupí a bude krásně viditelný.

Výsledkem bude dokonalý matný motiv, jak jej znáte třeba z gravírování. Takto dekorovanou sklenici můžete běžně používat a dokonce mýt v myčce. A když už budete kreativně činní, zkuste si vytvořit také zajímavé designové vázy. Inspirovat se můžete v našem článku.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nejnovější trend: Senioři cestují čím dál častěji a cestovky se musí přizpůsobovat

Nejnovější trend: Senioři cestují čím dál častěji a...

Chcete se za sychravého počasí končícího léta pořádně...

Máte rádi televizní soutěže? Vydejte se po stopách té...

Skvělý tip na víkend: Nevšední zážitek na vás čeká ve...

Pár dobrých tipů, jak se vyhnout poplatkům za odbavená...

Destinace, kterou si Češi zamilovali a na podzim ji berou...

Zavřít reklamu