Netrapte se u mytí oken, rozhodně zahoďte saponát na nádobí

Dům 07. listopadu 2018 | 15:57 — Veronika Prášilová
Rychle se blížící advent hospodyňkám naznačuje, že by se měly pomalu pustit do velkého podzimního úklidu. Většina z nás se jistě shodne na tom, že jednou z nejméně populárních činností je rozhodně mytí oken. Poradíme vám proto, jak je vyčistit účinně, ale přitom tak, abyste se u toho doslova nestrhali.
Další 3 fotografie v galerii
Při mytí oken musí být venkovní teplota alespoň pět stupňů Celsia / Depositphotos

Než se do takového úklidu pustíte, měli byste se rozhodně podívat na venkovní teploměr. Aby mělo mytí oken smysl, musí se teploty pohybovat od pěti stupňů Celsia výš. Protože jinak bude celá práce postrádat smysl.

Pryč s novinami

V prvé řadě vyhoďte staré hadry nebo noviny, které jste v minulosti používali. Určitě už máte za ta léta vypozorované, že vaše okna bývala po jejich užití stále ušmudlaná a rozhodně ne beze šmouh. Ideální je nachystat si houbičku nebo menší mop na okna, takzvaný rozmývák, stěrku a čistou mikrotenovou utěrku.

Krok za krokem

Houbičkou nebo rozmývákem nanesete na okna mycí prostředek a s jeho pomocí skleněné tabule krouživými pohyby očistíte. Pokud máte oblíbené čisticí prostředky, nenanášejte je na okna v příliš velkém množství, je to zbytečné. Pokud chcete, můžete okna ještě posléze otřít čistou vodou, ale není to nutné.

Jakmile zbavíte okna nečistoty, očistěte jednotlivé tabule stěrkou. Dbejte přitom na to, abyste dodržovali plynulé tahy směrem dolů. A konec už patří leštění za pomocí mikrotenové utěrky.

Zapomeňte na jar

Jako nejúčinnější mycí prostředky se osvědčily ty, které obsahují alkohol. Naopak zapomeňte na vychvalované prostředky na mytí nádobí. Ano, sice odmašťují, ale na okna se v žádném případě nehodí, protože na skleněných tabulích ulpívají. A co víc, film, který na okně vytvoří, je lepivý a tudíž na něm lépe drží i všechny nečistoty.

K většímu lesku vám může napomoci také ocet. Takže pokud máte ve zvyku chemický prostředek právě ještě smýt čistou vodou, přidejte do ní tuto kyselou pochutinu. Ovšem pozor, voda musí být teplá.

Mytí oken však není zdaleka jediným krokem, který je před zimou třeba udělat. Velmi důležitá je jejich celková příprava, o které jsme psali zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Národní park Bavorský les: Nedotčená příroda, vodní bystřiny i divoká zvěř hned za humny

Národní park Bavorský les: Nedotčená příroda, vodní...

Dovolenou můžete trávit prakticky kdekoliv. Co zkusit malý...

Tři nádherné památky, které vám svojí krásou vyrazí dech

Navštivte ostrov lásky. Čekají vás skalnaté útesy,...

Pět nejkrásnějších míst, kde byste se alespoň jednou za...

Chystáte se do Chorvatska? Navštivte malebné jachtařské...

Zavřít reklamu