Vyrobte si vlastní originální jmenovku na dveře. Je to snadné, levné a krásné

Dům 31. října 2018 | 11:20 — Veronika Prášilová
Domácnost už máte jako klícku, ale přesto vám to pořád nedá a chtěli byste ještě pokračovat ve vylepšování? Co se tedy tentokrát vrhnout na vstupní dveře a ozdobit je něčím zajímavým a netradičním? Zkuste si třeba tentokrát připravit malé překvapení pro návštěvy nebo pošťačku.
Další 3 fotografie v galerii
Oblázky vám nabízí skvělé možnosti, můžete se na nich vyřádit / Internet

A o čem že to mluvíme? O netradiční jmenovce na vaše dveře, kterou si můžete vyrobit rychle, levně a hlavně úplně sami.

Co budete potřebovat?

  • menší oblázky
  • lihovou fixu (bílou nebo černou)
  • lepidlo - například epoxidové nebo na kameny a mozaiky
  • dřevěnou destičku

Pokud máte vše připraveno, můžete se pustit do díla.

Kolik písmen, tolik oblázků

Jako první se pusťte do výroby jména samotného. Jelikož každý oblázek je políčkem pro jedno písmeno vašeho příjmení, je potřeba si jich připravit tolik, aby vám vystačily na celé jméno. Takže pokud se například jmenujete Novákovi, budete potřebovat osm oblázků. Přímo úměrně k délce vašeho příjmení, respektive počtu a velikosti oblázků, by měla být velká také připravená dřevěná destička. 

Fixa nebo barva

Jakmile máte vše rozměřeno, můžete začít na jednotlivé kamínky psát písmena svého příjmení. Pokud máte oblázky světlé, je ideální použít černou fixu. Ovšem pokud jsou tmavší, určitě sáhněte po bílé fixe. Velmi zajímavý efekt dělají také popisovače s fosforeskující složkou, což krásně vynikne v potemnělých chodbách. Ale vždy myslete na to, aby vámi zvolená fixa byla vhodná právě na popisování oblázků. Anebo můžete písmena vytvořit s pomocí štětce a barev.

Jde se lepit

Pokud máte jednotlivá písmenka hotová a zaschlá, připravte si k ruce vyměřenou destičku a zvolené lepidlo. Každý kamínek opatrně z druhé strany, než je popsaný fixou, potřete a přilepte jej na destičku. Takto postupujte, než budete mít hotové celé příjmení. Pokud používáte epoxidové lepidlo, myslete na to, že obě složky musí být správně namíchány. Pokud jej zakoupíte v tubě, můžete tuto starost hodit za hlavu. Ovšem ideální je vytlačit z obalu alespoň 5 centimetrů hmoty, aby ke správnému namíchání skutečně došlo.

Tip

Destičku můžete před lepením kamínků nalakovat, případně nabarvit do odstínu vašich dveří. Zároveň při tom myslete na to, jakým způsobem budete jmenovku na dveře věšet. Pokud ji chcete přilepit, nemusíte nic řešit. Ovšem pokud ji chcete pověsit, nezapomeňte si třeba do horních rohů udělat včas dírky.

Když je hotovo

Jakmile máte oblázky nalapené a lepidlo již zaschlé, máte v podstatě hotovo a můžete svou jmenovku začít ihned používat. Pokud ale chcete jmenovku ještě vyšperkovat, můžete celou jmenovku zafixovat pomocí spárovací hmoty nebo sádry. Jedno nebo druhé si proto podle návodu na obalu řádně rozmíchejte do konzistence podobající se zubní pastě.

S pomocí rukavic potom směs naneste do spár mezi jednotlivými kamínky. Po přibližně hodince zasychání odstraňte vlhkou houbičkou přebytečnou hmotu a nechejte do druhého dne zatvrdnout. No a pak už můžete směle vítat návštěvy.

Tip

Efektně vypadají také jmenovky, na které místo oblázků využijete třeba kaštany. Právě ty vypadají fantasticky, pokud je popíšete bílou fixou.

A příště se můžete v originalitě posunout zase o krok dál a vyrobit si třeba poličky z nanukových špejlí. Jak na to, si můžete přečíst zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Klenot Arabského poloostrova: Navštivte tajemnou a neznámou zemi, která vás uchvátí

Klenot Arabského poloostrova: Navštivte tajemnou a neznámou...

Skvělé tipy, jak po světě cestovat co nejlevněji

Reklama na krásu a harmonii: Poznejte evropskou krajinu, kde...

Šarmantní a požitkářský kout Francie: Sem jezdí ti, kdo...

Navštivte nejromantičtější město chorvatského pobřeží

Vyznáte se v letence? Co znamenají všechna čísla a kódy na...

Zavřít reklamu