Vyrobte si úžasné vonné svíčky podle vlastních představ, je to snadné

Dům 27. října 2018 | 13:35 — Veronika Prášilová
Za oknem pošmourno, doma příjemná atmosféra, sklenice vína a dobrá hudba. K dokreslení pohodové atmosféry chybí snad už jen nádherně vonící svíčky. Ale co dělat, když stále nemůžete v obchodě narazit na takovou, která by vám jednak voněla, a také se vám hodila do stylu vaší domácnosti? Zkuste si vyrobit doma vlastní svíčky, které budou přesně podle vašich představ.
Dalších 6 fotografií v galerii
Zpříjemněte si podzim svíčkou vlastní výroby / Depositphotos

Není to nic náročného a zapojit můžete i své děti. Určitě vás to bude bavit a z výsledku budete nadšení.

Co budete potřebovat

Než se pustíte do výroby samotné, bude zřejmě třeba navštívit obchod a pořídit si základní věci pro vaše budoucí doplňky.

Potřebujete:

  • knot
  • plíšek do svíček (dá se nahradit i jiným menším kovovým předmětem)
  • parafín nebo vosk, případně staré nepoužívané svíčky
  • nádoby na svíčky (například skleničky od přesnídávek, malé hrnečky, zavařovací skleničky, kelímky od jogurtů, obaly od mléka)
  • větší zavařovací sklenici
  • hrnec  
  • vonné olejíčky dle libosti
  • barvy na svíčky
  • dekorační doplňky (např. kávová zrna, skořice, badyán, sušený pomeranč)
  • špejle

Jde se na věc

Do hrnce nalijte vodu, kterou přiveďte k varu. Mezitím si do větší zavařovací sklenice připravte parafín, případně staré nastrouhané svíčky či speciální vosk na svíčky. Sklenici se směsí poté vložte do vodní lázně, aby se vám hmota začala rozpouštět. Pokud chcete mít barevné svíčky, je ideální doba přidat do zavařovací sklenice barvu, případně pár kapek vonného olejíčku. Jen pozor, aby výsledná svíce nebyla příliš aromatická.

Tip

Využijete-li starší nepoužívané barevné svíčky, ušetříte nejen za parafín či vosk, ale nemusíte ani přidávat do směsi barvy.

Než se vše rozpustí

Než bude parafín zcela připraven k použití, můžete si do skleniček připravit různé dekorační doplňky. Skvěle vypadají například kávová zrnka, sušené ovoce nebo různé druhy koření, jako třeba kousek skořice, hřebíček nebo badyán.

Zároveň s plněním skleniček dekoračními doplňky je nutné připravit si také knot svíčky. Provázek určený pro knot protáhněte plíškem a na jednom konci udělejte uzlík. Druhý konec knotu uvažte na špejli tak, aby délka od plíšku k ní odpovídala velikosti nádoby, v níž budete svíčku tvořit. Špejli poté položte na hrdlo skleničky.

Vše je připraveno

Pokud máte tyto kroky za sebou, přichází na řadu rozpuštěný vosk. Opatrně vyjměte sklenici z vodní lázně a tekutou směs postupně nalijte do jednotlivých nádob. Postupujte pomalu, aby vám plíšek s koncem knotu zůstal na dně skleniček, a také aby se vám všechny ozdoby nevyplavily na povrch. Nádoby naplňte do té výšky, aby vám mezi voskem a špejlí zbyl alespoň jeden centimetr. Poté nechejte směs ideálně do druhého dne tuhnout.

Samotné skleničky můžete ještě opatrně dekorovat například mašličkou, krajkou, nebo třeba jutovým provázkem. Skvěle vypadá, pokud na něj navážete třeba využité koření nebo jím provlečete červené šípky.

Tip

Nádherné svíčky vytvoříte také tak, že místo do malých průhledných skleniček nalijete rozpuštěný vosk do zajímavě tvarovaných kelímků od jogurtů nebo obalů od mléka. Jakmile vosk dostatečně ztuhne, stačí obal odřezat, svíčku položit na pěkný talířek a máte fantastickou dekoraci hotovou. Konec konců, přesvědčit se můžete v naší fotogalerii.

A pokud jste již náš tip vyzkoušeli a přemýšlíte, co si vyrobíte příště, máme pro vás zajímavý tip. Zkuste se v našem článku inspirovat například výrobou vodních svíček.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Sledování polohy svých uživatelů. Internetový gigant čelí rozsáhlé žalobě

Vypěstujte si doma citronovou trávu. Výborně chutná a...

Neobvyklé využití posekané trávy

Jak opravit píchlou duši, i když u sebe zrovna nemáte...

Slupky od brambor mají blahodárný vliv na kůži, prospějí...

Pokud vás při žehlení bolí často záda, možná je na vině...

Kuna pod kapotou vašeho auta. Čeká vás únavný boj, ale s...

Zavřít reklamu