Nedaří se vašemu vánočnímu kaktusu? Možná děláte tuhle velkou chybu

Dům 23. září 2018 | 12:43 — Šárka Vondráčková
Vánoční kaktus je oblíbenou domácí rostlinou. Přesto jej řada lidí neumí pěstovat a obvykle pak hyne. Proč?
Další 3 fotografie v galerii
Vánoční kaktus vás při správné péči odmění záplavou květů / Internet

Vánoční kaktus v mnoha lidech evokuje představu, že jde o kaktus v pravém slova smyslu a potřebuje tedy i stejné podmínky pro pěstování. Jenomže je to omyl, kvůli němuž často končí zcela zničený v popelnici. Aby vánoční kaktus skutečně bohatě vykvetl, potřebuje zcela opačné podmínky pro svůj růst.

Není kaktus jako kaktus 

Miluje vodu a nesnáší naopak slunce. Takže až si koupíte novou rostlinu, umístěte ji v první řadě na stranu, kam jen tak sluníčko nezasvítí. Kaktusu totiž slunce vyloženě vadí a způsobuje mu odumírání koncových úseků. A to pak spustí řetězovou reakci, takže vám za chvíli odumře celá rostlina.

Miluje chlad

Jestli chcete, aby vám kaktus bohatě kvetl, dejte ho do místnosti, kde teplota neklesne pod 15 stupňů a tuto teplotu se mu snažte udržet i v případě, že uhodí mrazy. Ale i zde pozor. Rostlina nemá ráda změny, takže proto je nejlepší najít mu takové místo, odkud se pak nebude muset neustále stěhovat.

Pozor na zálivku

Jak už bylo výše zmíněno, květina potřebuje dostatek vláhy a hlavně vlhký vzduch. Takže ji klidně stříkejte vodou z rozprašovače. Největší chybou, kterou lidé dělají, je skutečnost, že jakmile rostlina nasadí pupeny, začnou ji vydatněji zalévat a pak se diví, že pupeny odpadnou. Dělejte přesný opak. Vydatnější zálivku dopřejte kaktusu v období bez kvetení, ale jakmile vyraší pupeny, omezte ji.

Poloviční dávka hnojiva

Co se týče hnojení, kaktus pohnojte zjara stejným přípravkem, který dopřáváte ostatním pokojovkám. Ale pozor, dejte mu jenom poloviční dávku. Jinak by se mohl spálit. Nezapomeňte, že ho netřeba hnojit častěji než jednou za dva měsíce. V září hnojit přestaňte a začněte opět na jaře. Pokud dodržíte všechna pravidla, uvidíte, že se vám kaktus na Vánoce odmění krásnými květy. Sváteční stůl si můžete ozdobit i kvetoucími hyacinty. Návod, jak je urychlit, jsme psali zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Fantastické lyžování za měsíčního světla? I to můžete zažít v Hochzillertalu

Fantastické lyžování za měsíčního světla? I to můžete...

Prestižní galerie zdarma? Proč ne. V Londýně v tom nevidí...

Přátelská Gruzie: Země nedotčená turisty, která nabízí...

Kam vyrazit v zimě na green? Golfové rezorty se často...

Lyžujte až do pozdního jara. Navštivte nejvýše položené...

Kanárské ostrovy v únoru? Proč ne, na ostrovech věčného...

Zavřít reklamu