Rostlina, která do domu přináší štěstí a blahobyt. Už jste si ji pořídili?

Dům 16. září 2018 | 11:05 — Šárka Vondráčková
Jeho název je Lucky bamboo nebo-li šťastný bambus. Tuto zelenou nenáročnou rostlinku, která údajně přináší štěstí do domu, můžete různě tvarovat. Třeba do srdíčka.
Další 4 fotografie v galerii
Bambus můžete tvarovat i do srdíčka / Shutterstock

Lucky bamboo není bambus v pravém slova smyslu, ale dračinec. A proč si ho domů pořídit? Protože údajně přináší štěstí, hojnost a blahobyt obyvatelům domu nebo bytu, ve kterém se nachází. Je to atraktivní pokojová rostlina pocházející z Afriky. Proslavil ji především originální způsob pěstování svazků stonků.

Správný výběr

Pokud se rozhodnete dračinec pěstovat, už při nákupu rostliny se ujistěte, že je zdravá. Její stonek i listy musejí být zelené. Uvidíte-li, že jsou hnědé nebo žluté, rostlinu nekupujte. Není v pořádku. Jak už bylo výše zmíněno, bambus potřebuje teplé stanoviště. Nemá rád přímé slunce, takže nejvhodnější místo je takové, kam přímé paprsky slunce nedopadají.

Okrasa ve váze

Bambus štěstí můžete pěstovat ve vodě. V každém případě si sežeňte dostatečně velkou a vysokou nádobu, aby se nepřevážil. Dno můžete vyplnit různými oblázky či barevnými kamínky a vodu používejte odstátou, dešťovou nebo destilovanou. Když budete listové výhonky pravidelně zaštipovat a dopřejte rostlině pravidelnou výměnu vody, pak vám vydrží "bambus" šťastný i přes rok.

V květináči

Rostlinu můžete pěstovat i v zemině. Je nutné, aby měl květináč vespod otvor, kudy bude vytékat přebytečná voda. Bambus nejprve uvolněte ze svazku a jednotlivé kusy od sebe sázejte aspoň s pěticentimetrovým rozestupem. Díky tomu vám budou dlouhodobě prospívat. Substrát udržujte vlhký, v zimě zalévejte méně. Listy můžete nechat vyrůst a ze šťastného bambusu se stane dračinec. Stonky můžete i zkrátit, nejlépe 2 cm nad očkem, ze kterého vyrůstají listy. Konec stonku zakápněte horkým voskem.

Umělecké dílo

Ze šťastného bambusu si můžete vytvořit přímo umělecká díla. Ovšem počítejte s tím, že tvarování bývá běh na delší trať. K růstu do spirály stonky přimějete tak, že je zastíníte velkým kartonem. Do něj vyřízněte okénko v úrovni vrcholu stonku. Ten se pak nahne za světlem. Poté ho pootočíte, okénko postupně posunujete vzhůru. Rostlinu lze koupit už natvarovanou.

Dál od dětí

Nezapomeňte, že stonek i listy jsou jedovaté pro děti i domácí zvířata, a tak rostlinku raději umístěte z jejich dosahu.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Podpora oblíbených Windows 7 v lednu končí. Co uživatele operačního systému čeká?

Přírodní hnojivo z domácích a zahradních zbytků dodá...

Rychle rostoucí převislý rozmarýn je efektní a mnohostranně...

Dopřejte svému psovi ve vedrech osvěžující svačinku....

Horko ohrožuje nejen lidi, ale i psy. Dodržujte proto tato...

Aby vám skvrny nehnuly žlučí, použijte žlučové mýdlo

Co dělat, když vám doma začne značkovat dospělý pes

Zavřít reklamu