Hyacint nádherně ozdobí vánoční stůl. Aby vám v zimě kvetl, stačí teď udělat jednu maličkost

Dům 14. září 2018 | 08:29 — Šárka Vondráčková
Hyacint není jen symbolem nadcházejícího jara, ale těšit se z jeho kvetoucí krásy můžete i v zimě. Stačí k tomu málo. Aby vám znovu vykvetl, dejte jej do lednice.
Další 4 fotografie v galerii
Tyto krásné květy vám mohou ozdobit stůl i v zimě / Shutterstock

Hyacinty bývají krásnou ozdobou každého stolu. Jeho květy mívají různou barvu, od fialové přes modrou, růžovou až po bílou. Navíc nádherně provoní domov. Aby vám vykvetly hyacinty v zimě, je nutné je tzv. rychlit. A do přípravy byste se měli pustit už během září, nejpozději v říjnu. Jak na to?

Dejte cibulku do vody

Nejdříve necháte cibule zakořenit na chladném místě a poté je přenesete do světlé, teplejší místnosti. Do sklenice nalijte převařenou a odstátou vodu a nad ni vložíme cibuli. Dbejte na to, aby hladina byla pod cibulkou tak, aby ji nenamáčela. Cibulka totiž bude kořenit přímo do vody. V obchodech se dají koupit již nádoby uzpůsobené pro tento typ pěstování.

Dejte hyacint do lednice

Sklenici uložte na dva měsíce do chladné a tmavé místnosti, kde se drží teplota mezi 6 - 8 °C. A protože takové místo je obtížné hledat, je nejlepším prostorem lednice. Pokud často lednici navštěvujete, zakryjte sklenici tak, aby se k ní nedostalo žádné světlo. Pokud do sklenice s vodou, ve které pěstujete hyacinty, vložíte kousek dřevěného uhlí, prodloužíte trvanlivost vody. Tu čas od času doplňte.

Čekejte na puk

Jakmile vyraší hyacintu kořínky a z jeho vršku vykukuje malý zelený puk, přeneste jej do tepla. Nechejte nádobu stále zakrytou, tedy ve tmě, až do doby, nežli budou květní stonky stejně dlouhé jako listy. Teprve pak nechejte květinu na světle a přidat můžete i kapku hnojiva pro kvetoucí rostliny. Pak už jenom čekejte na první květy. Pokud se vám nelíbí viditelné kořeny, můžete rostlinu přemístit do vlastnoručně vyrobené barevné vázy. O tom, jak ji vyrobit, jsme psali zde

Mají rády chlad

Hyacinty vydrží dlouho krásné, nejlépe v méně vytápěné místnosti či meziokenními prostory. Ale zvládnou i teplou místnost, nicméně je nedávejte přímo k topení. Pozor na omamnou vůni hyacintů – pro někoho může být až příliš intenzivní.

Můžete je zkusit zasadit

Poté, co cibuloviny odkvetou a zatáhnou listy, je můžeme až do následujícího podzimu skladovat na temném, suchém místě a poté vysadit na zahradu. Následujícího jara možná nevykvetou, protože rostlina bývá po odkvětu natolik vysílená, že bude jen sbírat síly. Ale pokud se ujmou, v následujících letech mohou zase kvést.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Toulky v Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví: Pěšky, na kole i lodí poznáte nádhernou přírodu

Toulky v Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví:...

Na světě jsou dvě místa, kde teče z kašny místo vody...

Nezničte zážitky z krásné dovolené sobě ani svému okolí....

Cesty po Čechách: Chcete vidět něco nezvyklého? Udělejte si...

Národní přírodní rezervace Mionší: Vydejte se naučnou...

Tisíc let stará tradice, která je pro Islanďany doslova...

Zavřít reklamu