Plíseň na stěnách? Pomozte si solí nebo octem

Dům 19. srpna 2018 | 13:24 — Šárka Vondráčková
Plíseň na stěně je velkým nepřítelem každé domácnosti. Co ale dělat, když se přeci jen objeví? Nemusíte hned kupovat drahé chemikálie. Zkuste na to jít po „babsku“.
Další 4 fotografie v galerii
Tyto skvrny na stěnách nevidí nikdo rád / Shuterstock

Ideální vlhkost v bytě by měla být mezi 50–60 %. Jakmile stoupne, je to základ pro tvorbu plísní. Například při dvacetiminutovém sprchování se do ovzduší dostane až 200 g vody, pocením a dýcháním uvolníme během jediného dne do vzduchu až 300 g vody a například čtyřčlenná rodina vyprodukuje více než deset litrů vodní páry denně. Samozřejmě, větrání je jedním způsobů, jak plísni předejít. Ale někdy ani to nepomáhá. Co tedy dělat? Naše babičky věděly, jak na to.

Obyčejná sůl

Sůl je jedním z nejlepších pomocníků v boji proti plísni. Dokáže lehko absorbovat vlhkost a vytváří ochrannou bariéru proti množení a růstu mikroorganismů. Mimo to také umí skvěle desinfikovat. Nasypejte si do láhve se širším hrdlem ½ kg soli a postavte ji v blízkosti plesnivé stěny. Sůl tak bude pohlcovat vlhkost a zároveň zabrání množení bakterií a hub, které plíseň způsobují. Ve chvíli, kdy sůl v láhvi změní barvu, je načase ji vyměnit.

Hořčičná semínka

Na podobném principu fungují i hořčičné semínka, které mají také desinfekční vlastnosti, navíc pomáhají odstranit houby, které napadají stěny a stropy. Prášek z hořčičných semen pohlcuje vlhkost v místnosti, protože je dobré jej nasypat do misky a položit v blízkosti plesnivých stěn. Po týdnu prášek vyměňte.

Bílý ocet

Ocet je jedním z nejlepších ekologických čistících prostředků. Má široké uplatnění v celé domácnosti a je také základem ekologické aviváže, o které jsme psali zde. Ale mimo to si také dokáže poradit s plísní, protože působí přímo na mikroorganismy, které ji způsobují. Smíchejte ocet s vodou v poměru 1:1 a směs vlijte do láhve s rozprašovačem. Nastříkejte na stěnu a nechejte 20 minut působit. Po této době zbytky plísně lehce odstraňte houbičkou nebo hadříkem.

Stará dobrá soda

I soda pomáhá pohlcovat vlhkost v domácnosti. Má antibakteriální vlastnosti, proto se používá na čištění mnoha povrchů v domácnosti. Kromě toho má bělící vlastnosti a působí jako deodorant pomáhá odstraňovat zápach a vlhkost. Smíchejte sodu s vodou či citrónovou šťávou. Tuto směs pak naneste na plesnivé mapy a nechejte 20-30 minut působit. Zbytky pak opět odstraňte houbičkou nebo hadříkem.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Zázračný africký strom se může stát lékem na rakovinu. Jeho mocné účinky studují vědci

Jak doma uložit knížky originálně, vtipně a s nápadem

Chcete letos sklízet levanduli? Právě nastal čas na její...

Potřebujete snadno připevnit poličku? Zkuste ji jednoduše...

Chcete mít doma krásně kvetoucí orchideje? Za trochu péče...

Pořizujete si novou pánev? Myslete na to, na jakém sporáku ji...

Trávník potřebuje péči ještě před začátkem jara....

Zavřít reklamu