Přeneste si domů kousek tropů. Založte si terárium

Dům 08. srpna 2018 | 14:30 — Šárka Vondráčková
Stačí vám vhodná nádoba, trocha písku a zeminy, pár rostlin a během chvíle můžete mít doma krásné terárium. Čistě rostlinné.
Další 3 fotografie v galerii
Terária jsou velice krásnou dekorací / Shutterstock

Terária jsou úžasným dekorativním prvkem interiéru. Název může na první poslech zmást. Nečekejte však žádné živočichy. Tyto minizahrádky jsou určeny výhradně zelené kráse. A není na tom nic složitého. Uvidíte.

Tropický ráj

Rostliny si do něj můžete uzpůsobit i podle ročního období. Ale v tomto případě použijeme tropické rostliny.

Budete potřebovat

  •  skleněnou nádobu
  •  štěrk
  •  aktivní/adsorpční uhlí
  •  zeminu pro pokojové rostliny
  •  mech, rostliny

Vrstvěte zeminu

Nyní začneme vrstvit. Na dno skleněné nádoby nasypte nejprve základní vrstvu štěrku, která slouží jako drenáž a pomáhá zajistit, aby přebytek vody nezůstával v půdě a nezpůsobil tak hnilobu kořenů. Na štěrk pak dejte vrstvu aktivního uhlí. Pomáhá absorbovat toxiny, pachy a plísně, které se časem v teráriu mohou vyskytnout. Díky tomu bude prostředí ve vašem teráriu čisté a bez zápachu.

Zvolte si rostliny

Jako třetí přidejte silnější vrstvu zeminy pro pokojové rostliny a opatrně zasaďte předem vybrané rostliny. A jako poslední jsou na řadě tropické rostliny. Použít můžete například fitónii a břečťan, kameny, kůru, větvičky na dozdobení. Záleží jenom na vašem vkusu. Okolo rostlin pak opatrně uložte vrstvu mechu a podle fantazie můžete ještě dozdobit kůrou, kameny či větvičkami. Na závěr štětcem oprašte svrchu zeminu a vydatně postříkejte vodou, nejlépe destilovanou, a pravidelně zavlažujte.

Pozor na přelití

Nejčastější chybou v péči o rostlinné terárium je přelití. Tomu můžete předejít tak, že rostliny budete pouze rosit vodou z rozprašovače, přibližně dvakrát týdně. Půdu nehnojte a terárium umístěte do polostínu, ne na přímé slunce. Jestli jste ale spíše příznivci sukulentů, můžete si z nich vytvořit také úžasnou dekoraci a zasadit je třeba do mušlí. Mnohem více o tom, co vše lze z těchto pokladů moře ještě vyrobit, jsme psali zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Příroda je mocná čarodějka: Koupání na těchto místech je toho důkazem

Příroda je mocná čarodějka: Koupání na těchto místech je...

Tajemná atmosféra, spalující vedro i sníh: To jsou...

Levandulová perla Jadranu: Navštivte jeden z nejkrásnějších...

Turistický ráj: Malebný kout naší vlasti, který vás chytne...

K našim sousedům nemusíte jezdit jenom na nákupy. Nabízí...

Dokonalé kousky ráje na naší planetě: To jsou pláže v...

Zavřít reklamu