Zrecyklujte staré PET láhve a vyrobte si z nich koště nebo třeba květináče

Dům 08. července 2018 | 11:19 — Šárka Vondráčková
Prázdné PET láhve už nemusíte vyhazovat do plastů či popelnice. Ukážeme vám, jak se s nimi dá kouzlit a vyrobit z nich užitečné pomocníky do domácnosti.
Dalších 7 fotografií v galerii
PET láhve můžete zrecyklovat i u vás doma / Shutterstock

Pro většinu lidí mají plastové láhve jedinou funkci - je to zkrátka nádoba na tekutiny. Ovšem nemusí to tak být vždy. PET láhve lze využít i jinými a praktickými způsoby. A dost možná vás překvapí, co se s nimi všechno dá dělat. 

Nové koště

Dosloužilo vám staré koště? Vyrobte si jej z PET láhví. Stačí, pokud máte doma alespoň pět stejných. Tu pátou si zatím dejte stranou. Ze čtyř opatrně odřízněte dno a zbytek láhví rozstříhejte na půlcentimetrové proužky. Stříhání ukončete vždy asi 2 centimetry pod místem, kde se už láhev začíná zužovat. U tří láhví ještě odřízněte i hrdlo. Pak vezměte čtvrtou láhev, kde vám zbylo hrdlo, a na ni postupně navlékněte všechny tři zbývající láhve s uříznutým hrdlem.

Láhve budou navrstvené na sobě a uprostřed z nich kouká hrdlo. Z páté láhve odřízněte hrdlo včetně asi pěticentimetrové části korpusu. Do zbytku provrtejte z každé strany dvě dírky. Tuto pátou láhev přetáhněte přes horní část koštěte. Vezměte si pak kousek drátu a ten prostrčte dírkami a pořádně přitáhněte. Nakonec zbývá koštěti přidělat násadu a můžete zametat třeba dvorek.

Uzávěr na sáčky

Také máte v kuchyni rozdělanou celou řadu různých sáčků s těstovinami, rýží a podobně? Vyrobte si na ně šikovné uzávěry z PET láhví. Je to hrozně jednoduché. Odřízněte z PET láhve hrdlo včetně asi tří centimetrů těla. Sáček potom protáhněte skrz hrdlo, přehněte jej přes okraj a zašroubujte víčkem. A máte dokonalý uzávěr na sáčky, do kterého se vám navíc moli jen tak nedostanou.

Kvetoucí truhlíky

Jestli také toužíte po rozkvetlém balkonu, ale nemáte na to dostatek prostoru, udělejte si visící zahrádku z PET láhví. Připravte si kromě většího množství „petek“ i umělohmotné lanko na zavěšení. Ostrým špičatým nástrojem pak udělejte kousek pod hrdlem a kousek nad dnem malé otvory skrz na skrz, které ale budou dostatečně velké pro lanko. To dírami provlékněte a na druhém konci udělejte uzel nebo uvažte korálek. Uprostřed láhví vyřízněte obdélníkový otvor. A z druhé strany ještě udělejte pár malých dírek, aby měla kudy vytékat přebytečná voda. Láhev naplňte hlídnou a zasaďte květiny. Truhlík nakonec můžete pověsit.

Samozavlažovací truhlík

Tento nápad se vám bude hodit, pokud jedete na dovolenou a nemáte samozavlažovací truhlíky. Nemusíte je tak zbytečně kupovat. Udělejte si takové pomocí PET láhví. Odřízněte od láhve dno a vytvořte několik děr do uzávěru nebo hrdla láhve. Poté nalijte vodu do láhve a podívejte se, jestli nevytéká příliš prudce. Pokud teče v tenkých pramíncích, můžete láhev umístit do vyhloubené jámy tak, aby v zemi stabilně stála dnem vzhůru. Z petek si také můžete udělat i květináč. Návod, jak na to, jsme psali zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Řecká lyžařská střediska si zamilujete díky zvláštnímu kouzlu tamní přírody i místní gastronomii

Řecká lyžařská střediska si zamilujete díky zvláštnímu...

Darkovičky: Zažijte válečné pevnosti na vlastní kůži a...

Fantastické lyžování za měsíčního světla? I to můžete...

Prestižní galerie zdarma? Proč ne. V Londýně v tom nevidí...

Přátelská Gruzie: Země nedotčená turisty, která nabízí...

Kam vyrazit v zimě na green? Golfové rezorty se často...

Zavřít reklamu