Vypěstujte si doma svou vlastní cibuli. Stačí vám k tomu PET láhev

Dům 13. června 2018 | 11:06 — Šárka Vondráčková
Jak by bylo úžasné, kdyby pokaždé, když potřebujete čerstvou cibulku nebo nať, jste mohli sáhnout k oknu a jednu si odtrhnout? Jde to a můžete si ji pěstovat klidně doma za oknem.
Další 3 fotografie v galerii
Není nad vlastní vypěstovanou cibulkovou nať / Shutterstock

Samozřejmě, cibuli můžete koupit v každém supermarketu. To je pravda. Ale nikdy nemáte dostatek informací o jejím původu a jak byla pěstována. A v zimě ji ne vždy musí mít, navíc často bývá pochybné kvality. Takže nejjednodušší je, vypěstovat si ji doma. 

Vertikální zahrádka z PET láhve

Pro tento nápad si kromě cibule sežeňte ještě velkou plastovou láhev. Ideální by bylo, pokud by měla obsah alespoň 5 litrů.

Dále potřebujete

  • nůžky
  • lepicí pásku
  • cibuli
  • hlínu
  • vodu

Jak na to

Začněte tím, že si plastovou láhev vymyjete. Pak z ní odstřihnete vrch. Nůžkami po bocích udělejte otvory. Ty by měly být menší než průměr cibule, aby nevypadly, ale na druhou stranu dostatečně velké, aby se přes ně prostrčila vrchní stopka. Do láhve postupně sypte hlínu a v jednotlivých vrstvách skládejte i cibule.

Stopka ven

Ujistěte se, že je cibule natočena tak, aby její stopka trčela ven z díry. Pokračujte ve vrstvení hlíny a cibulí, dokud nebude láhev plná. Vrchní část láhve můžete nechat otevřenou nebo ji něčím zakrýt. To už je čistě na vás. Vertikální zahrádku zalijte vodou a umístěte ji někde na světlo, ale ne na přímé slunce. Mohlo by se stát, že by se hlína v láhvi přehřála, což by mohlo způsobit únik plastu do půdy.

Čerstvá nať

Za pár dnů vám z cibulek začnou rašit nové klíčky. Jejich růst mohou sledovat i vaše děti, pro které to může být zajímavý pokus třeba do školy. Ale hlavně budete mít čerstvou nať kdykoliv po ruce. Doma si můžete vypěstovat prakticky kteroukoliv zeleninu nebo ovoce. Tipy, jak na to, jsme psali zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Toulky v Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví: Pěšky, na kole i lodí poznáte nádhernou přírodu

Toulky v Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví:...

Na světě jsou dvě místa, kde teče z kašny místo vody...

Nezničte zážitky z krásné dovolené sobě ani svému okolí....

Cesty po Čechách: Chcete vidět něco nezvyklého? Udělejte si...

Národní přírodní rezervace Mionší: Vydejte se naučnou...

Tisíc let stará tradice, která je pro Islanďany doslova...

Zavřít reklamu