Šílíte z vrzání vašich dveří? Zbavte se tohoto problému jednoduše

Dům 11. května 2018 | 12:30 — Šárka Vondráčková
Zní to u vás jako v hororovém filmu při každém otevírání dveří? Budíte se v noci při průvanu na strašidelné zvuky z vedlejšího pokoje? Tak už se těmito trýznivými zvuky nenechte déle trápit a podívejte se blíže na panty.
Další 4 fotografie v galerii
Není nic horšího, než při každém otevírání dveří slyše zvuk jako z hororu / Shutterstock

Vrzající panty znamenají, že závěs dveří je bez maziva, resp. staré mazivo vyschlo. Dochází ke tření mezi dvěma plochami kovu a zadrhávání při otáčení se přenáší na plochu dveří, které rezonují jako ozvučnice hudebního nástroje. Výsledek toho všeho je zvuk jako z nějakého hororu. Jenomže mnoho lidí tento problém nijak neřeší a klidně se nechávají dlouhé roky těmito nepříjemnými zvuky dál obtěžovat. Přitom odstranění vrzání i drhnutí dveří je velmi jednoduché a lze to často vyřešit i za pár minut.

Drhnutí

Pokud vám dveře zadrhávají, může být příčin hned několik. Přijít na ně není až tak těžké, stejně tak jako je odstranit.

Slabé drhnutí

Slabé drhnutí dveří se obvykle objevuje ve chvíli, kdy si koupíte nový koberec, který se tak pro dveře stal překážkou. V jiných případech se může jednat o drobné posuny země nebo dveří. Drhnutí se zbavíte pomocí distančních kroužků nebo podložek. Dveře vysaďte z pantů a potom vkládejte jednotlivě kroužky nebo podložky na čepy pantů. Pokračujte do chvíle, než je drhnutí pryč.

Drhnutí při svěšení

Pokud dveře drhnou a je i okem viditelné, že jsou na jedné straně více svěšené, tak je potřeba přešroubovat panty a svěšení dveří narovnat. Tady už se bez šroubováku neobejdete.

Hlasité drhnutí

Jestli vám dveře hlasitě drhnou i přes to, že jim nepomohly podložky a ani přešroubování pantů, tak musíte najít příčinu nerovnosti. Pokud je vada v silném nátěru nebo ve velké nerovnosti povrchu dveří, tak dveře vysaďte a následně je budete muset zbrousit nebo přímo seříznout. Ihned po zbroušení povrch zjemněte drsným papírem a na dané místo naneste slabší nátěr.

Vrzání

Na vrzání dveří je nejlepším pomocníkem mazivo. Právě to zabrání dalšímu tření kovových ploch o sebe.

Slabé vrzání

Jestliže Vám dveře vržou pouze slabě při otevírání, tak si najděte tuhu z obyčejné tužky a na styčné ploše pantu vytvořte drobnou vrstvu grafitu, která zabrání nepatrnému drhnutí kovových částí. Někteří kutilové doporučují i obyčejné mýdlo. To se dá použít i v případě, že vám vrže postel. Více o tématu, jak tento problém odstranit, jsme psali zde.

Silnější vrzání

Po silikonovém oleji sáhněte, jestli je vrzání pravidelné. Důkladně jej aplikujte na celý čep. Použít můžete i minerální olej.

Stálé vrzání

Pokud je vrzání intenzivní, tak použijte vazelínu nebo speciální pastu na mazání styčných kovových ploch. Problémy by měly následně přestat.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

V sibiřském Krasnojarsku byl vyhlášen stav nouze. Došlo k vážné havárii v jedné z elektráren

Chyby, kvůli kterým jsou ručníky po vyprání tvrdé, na omak...

Výsadba česneku. Pozor na nejčastější chyby, kterých se...

Vyrobte kočkám jednoduché domácí pochoutky. Budou se...

Vypěstujte si doma citronovou trávu. Výborně chutná a...

Neobvyklé využití posekané trávy

Jak opravit píchlou duši, i když u sebe zrovna nemáte...

Zavřít reklamu