Vybíráte nový sporák? Který uvaří jídlo rychleji?

Dům 02. března 2018 | 12:54 — Monika Moorová
Stejně jako v novém domě nebo bytě řešíte, jestli chcete vanu, nebo sprchu, musíte si vybrat, na jakém sporáku budete vařit. Do koupelny můžete v lepším případě dát vanu i se sprchou a dilema máte vyřešené. Se sporákem to tak jednoduché není.
Další 1 fotografie v galerii
Elektrický vs. plynový sporák: Obě varianty mají své výhody i nevýhody / Pixabay

Obě varianty mají své výhody i nevýhody. U plynu otočíte knoflíkem, škrtnete sirkami nebo zapalovačem, případně máte po ruce speciální přístroj nebo má sporák zabudované automatické zapalování a můžete začít vařit. Hrnec se zahřeje s přiložením na hořák, takže než se nadějete, vře voda, máte rozpálenou pánev a můžete se pustit do svého kulinářského umu. 

Hrozí nebezpečí?

Další výhodou je rychlá regulace plamene, minimální únik energie a podobně. Že sporáky na plyn mívaly naše babičky a jsou staromódní, na to neberte ohled. Moderní plynové sporáky mají sklokeramickou desku, takže vypadají mnohem lépe. Na druhé straně u plynu hrozí, že ho můžete zapomenout puštěný, aniž plápolá plamínek, a neštěstí je na světě. Nové plynové sporáky však mají zařízení, které uzavře přívod plynu v okamžiku, kdy zhasne plamen. Tím pádem je všechno naprosto bezpečné.

Výhody elektřiny

Velkou výhodou elektřiny je fakt, že využívá schopnost zbytkové energie z plotýnek. Jakmile se rozpálí, stačí ji vypnout a uspořit energii. Rozehřátá plotýnka však stále hřeje dál, a tak se jídlo nadále vaří a nevychladne. U starších sporáků si ale chvíli počkáte, než se zahřeje, takže pokud potřebujete rychle vařit, elektrický sporák není příliš dobrý partner.

Moderní varianta

Na druhé straně s příchodem sklokeramických desek čekání na zahřátí odpadlo. Nejmodernější dokážou zahřát plotýnku za několik vteřin. Moderní varianty mají i dětské pojistky nebo ukazatele zbytkového tepla. Díky nim lze přesně odhadnout, kdy plotýnku vypnout.

Velkým trendem jsou indukční varné desky, hlavně pro svou úspornost a bezpečnost. Více jsme se tématu věnovali v jiném článku.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Chcete ochutnat nejlepší pizzu na světě? Vyražte do italské Neapole

Chcete ochutnat nejlepší pizzu na světě? Vyražte do italské...

Do Vietnamu se můžete vydat za sedmým divem světa

5 důvodů, proč vyrazit do Bulharska: Do země, kde se vrtí...

Cestovatelská NEJ pro milovníky výšek, velkoměstského...

Dejte si pozor na změny v pravidlech silničního provozu ve...

Dovolená pro romantiky: Je libo stylový nocleh na hradě nebo...