Zahrajte si na renovátora a vyrobte si ze starého nábytku designové kousky

Dům 11. února 2018 | 12:55 — Šárka Vondráčková
Našli jste na půdě starý nábytek nebo jste jej zdědili třeba po své babičce? Nemusíte ho hned vyhazovat. Ukážeme vám pár triků, jak z něj vyrobit designový kousek do vaší domácnosti nebo třeba na chatu. A potřebovat k tomu budete barvy, fólie, textil a vaši zručnost.
Dalších 6 fotografií v galerii
Vyrobit si nový a krásný kousek nábytku nemusí být vůbec složité / Shutterstock

Stačí pár hodin, trocha zručnosti, vaší trpělivosti a váš starý nábytek bude zase zářit novotou. Pravda je, že to nebude až tak zadarmo, protože i tapety, barvy a další věci stojí také peníze. Nicméně pořád vás to vyjde mnohem levněji, než kdyby jste si kupovali třeba nový stůl nebo komodu.  

Barevné nátěry a lazury

První věc, která je zároveň tou nejjednodušší, je určitě nový nátěr. V obchodech najdete nepřeberné množství barev i textur. Volte ekologické disperzní nátěrové hmoty, které můžete použít i na nábytek či hračky v dětských pokojích. V první řadě musíte z renovovaného nábytku odstranit starý nátěr. Pracujte horkovzdušnou pistolí, dočistěte smirkem, nebo jej pouze osmirkujte a prach vyluxujte. Pak použijte barvu. Tu potom musíte nechat dobře zaschnout.

Samolepící fólie

Další, také velice jednoduchou cestou k novém vzhledu vašeho nábytku, jsou dekorativní umělohmotné fólie. Z jedné strany lepí a z druhé nabízí atraktivní vzhled od textury dřeva až po ilustrované motivy. Samolepicí fólie stojí od 44 korun za běžný metr. Nejprve povrch umyjte, vysušte a odmastěte. Pak jej upravte tapetou. Je však potřeba, abyste fólii důkladně lepili tak, aby vám pod ní nezůstávaly vzduchové bubliny. Chce to tedy trochu času a trpělivosti, ale není to nic složitého. Fólie nemusí být nutně nalepena po celém povrchu. Chcete-li, aby vaše úprava opravdu vynikla, vyzkoušejte fólii umístit například pouze na středovou výplň dvířek. Použít můžete třeba jen zdobné bordury.

Hrajte si s textilem

Pro obnovu starého nábytku můžete využít také zbytky látek. Nadmíru zajímavě působí látky se vzorem, ale hlavně by měly být pevné. Odstraňte ze židle sedák, kostru osmirkujte a natřete. Tvar sedáku obkreslete na balicí papír a po obvodu přidejte 10 centimetrů na založení. Vystřihněte. Okraje obšijte nebo na šicím stroji oentlujte. Pak odstraňte starou látku, je-li potřeba nová výplň, vyřízněte ji z molitanu. Textilní potah se vypíná do kříže, aby byl správně napnutý. Připevněte jej hřebíčky nebo sponkovačkou. Sedák vložte do kostry a zajistěte jej hřebíčky. K připevnění látky na nábytek je vhodné speciální lepidlo. Nejdříve ale zkuste přilepit na požadovanou plochu menší kus látky a počkat, jak se bude chovat. Látku můžete také využít pro vzorkování. Vezměte si krajku, kterou přetřete akrylovou barvou. Po chvilce čekání krajku odstraníte a výsledkem je originální vzorování. 

Vytvořte si mozaiku

Na starý stůl nebo desku pod umyvadlo můžete aplikovat mozaiku. Tady můžete nechat plně rozvinout vaši fantazii. Potřebné komponenty koupíte v potřebách pro výtvarníky, balení, v němž je 300 kusů 10 x 10 milimetrů velkých, stojí asi 70 korun. Použít můžete i střípky, které naštípete třeba ze zbytků dlaždic či z rozbitých talířů. Hodí se i oblázky. A nebo vyzkoušejte využít stará nepotřebná CD. O tomto tipu jsme psali zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Evropské ledovce se zmenšují. Vědci zaznamenali velmi významný úbytek ledu

Zasaďte právě teď okrasné cibuloviny, na jaře sklidíte...

Tabulová barva na zeď: Kreativní hit, který si zamilují...

Udělejte ze starého truhlíku nový designový kousek. Máme...

Zrecyklujte staré věci a vyrobte si nádherné designové...

Vyrobte si úžasně jednoduché dekorace z šípků, budete...

Upečte pejskům vlastní pamlsky, recepty jsou rychlé a levné