Zahrajte si na renovátora a vyrobte si ze starého nábytku designové kousky

Dům 11. února 2018 | 12:55 — Šárka Vondráčková
Našli jste na půdě starý nábytek nebo jste jej zdědili třeba po své babičce? Nemusíte ho hned vyhazovat. Ukážeme vám pár triků, jak z něj vyrobit designový kousek do vaší domácnosti nebo třeba na chatu. A potřebovat k tomu budete barvy, fólie, textil a vaši zručnost.
Dalších 6 fotografií v galerii
Vyrobit si nový a krásný kousek nábytku nemusí být vůbec složité / Shutterstock

Stačí pár hodin, trocha zručnosti, vaší trpělivosti a váš starý nábytek bude zase zářit novotou. Pravda je, že to nebude až tak zadarmo, protože i tapety, barvy a další věci stojí také peníze. Nicméně pořád vás to vyjde mnohem levněji, než kdyby jste si kupovali třeba nový stůl nebo komodu.  

Barevné nátěry a lazury

První věc, která je zároveň tou nejjednodušší, je určitě nový nátěr. V obchodech najdete nepřeberné množství barev i textur. Volte ekologické disperzní nátěrové hmoty, které můžete použít i na nábytek či hračky v dětských pokojích. V první řadě musíte z renovovaného nábytku odstranit starý nátěr. Pracujte horkovzdušnou pistolí, dočistěte smirkem, nebo jej pouze osmirkujte a prach vyluxujte. Pak použijte barvu. Tu potom musíte nechat dobře zaschnout.

Samolepící fólie

Další, také velice jednoduchou cestou k novém vzhledu vašeho nábytku, jsou dekorativní umělohmotné fólie. Z jedné strany lepí a z druhé nabízí atraktivní vzhled od textury dřeva až po ilustrované motivy. Samolepicí fólie stojí od 44 korun za běžný metr. Nejprve povrch umyjte, vysušte a odmastěte. Pak jej upravte tapetou. Je však potřeba, abyste fólii důkladně lepili tak, aby vám pod ní nezůstávaly vzduchové bubliny. Chce to tedy trochu času a trpělivosti, ale není to nic složitého. Fólie nemusí být nutně nalepena po celém povrchu. Chcete-li, aby vaše úprava opravdu vynikla, vyzkoušejte fólii umístit například pouze na středovou výplň dvířek. Použít můžete třeba jen zdobné bordury.

Hrajte si s textilem

Pro obnovu starého nábytku můžete využít také zbytky látek. Nadmíru zajímavě působí látky se vzorem, ale hlavně by měly být pevné. Odstraňte ze židle sedák, kostru osmirkujte a natřete. Tvar sedáku obkreslete na balicí papír a po obvodu přidejte 10 centimetrů na založení. Vystřihněte. Okraje obšijte nebo na šicím stroji oentlujte. Pak odstraňte starou látku, je-li potřeba nová výplň, vyřízněte ji z molitanu. Textilní potah se vypíná do kříže, aby byl správně napnutý. Připevněte jej hřebíčky nebo sponkovačkou. Sedák vložte do kostry a zajistěte jej hřebíčky. K připevnění látky na nábytek je vhodné speciální lepidlo. Nejdříve ale zkuste přilepit na požadovanou plochu menší kus látky a počkat, jak se bude chovat. Látku můžete také využít pro vzorkování. Vezměte si krajku, kterou přetřete akrylovou barvou. Po chvilce čekání krajku odstraníte a výsledkem je originální vzorování. 

Vytvořte si mozaiku

Na starý stůl nebo desku pod umyvadlo můžete aplikovat mozaiku. Tady můžete nechat plně rozvinout vaši fantazii. Potřebné komponenty koupíte v potřebách pro výtvarníky, balení, v němž je 300 kusů 10 x 10 milimetrů velkých, stojí asi 70 korun. Použít můžete i střípky, které naštípete třeba ze zbytků dlaždic či z rozbitých talířů. Hodí se i oblázky. A nebo vyzkoušejte využít stará nepotřebná CD. O tomto tipu jsme psali zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Polský poloostrov Hel: Pohodové koupání i surfování v ráji cyklistů

Polský poloostrov Hel: Pohodové koupání i surfování v ráji...

Vydejte se na dovolenou po stopách Indiana Jonese a Vinnetoua

Chcete ochutnat nejlepší pizzu na světě? Vyražte do italské...

Do Vietnamu se můžete vydat za sedmým divem světa

5 důvodů, proč vyrazit do Bulharska: Do země, kde se vrtí...

Cestovatelská NEJ pro milovníky výšek, velkoměstského...