Luxusně prostřený stůl během několika minut. V hlavní roli ubrousky, rostlinky a svíčky

Dům 02. února 2018 | 12:11 — Marie Drahá
Vaříte skvěle, ale výzdoba vaší tabule pokulhává? Je načase osvojit si několik jednoduchých způsobů, jak rychle a efektně ozdobit prostřený stůl. Začněte u ubrousků. S několika triky si vaší kuchyni lehce spletou s restaurací v intercontinentalu.
Dalších 7 fotografií v galerii
Naučit se několik základních způsobů, jak skládat ubrousky, se neztratí / Shutterstock

Prostírání doma většinou odbýváme. Pokud zrovna nečekáme návštěvu nebo neslavíme narozeniny, rozdáme talíře, příbory a servírujeme. Jak vypadá stůl, nás mnohdy až tolik nezajímá. Chyba. Každý den je malým svátkem a celek tvoří detaily. Proč si to společně neužít?

Ubrousky? Šikovně přeložit

Papírové ubrousky by v domácnosti nikdy neměly chybět. Dobré je mít v záloze aspoň dvoje různé barvy nebo dekoru, ať můžete popustit uzdu kreativitě. Když je čas a chuť, lze vyzkoušet i složitější tvary, ale parádu na stole uděláte i během několika minut. Nejjednodušším způsobem je ubrousek otevřít a horní cíp z každé strany přeložit do úhlopříčky ke středové čáře. Nepřehýbat! Ubrousek postavíte s přeloženými stranami k sobě. Dovnitř můžete vložit ještě jeden v jiné barvě složený stejným způsobem. A máme pro vás i další tři tipy.

Lilie

Ubrousek k sobě úhlopříčně přeložíte a rohy ohnete směrem dolů. Znovu je složíte směrem nahrou a ohnete spodní cíp do středu úhlopříčky. Nyní spodní stranu dvakrát přeložíte a ohnete přes spodní stranu trojúhelníku. Rohy ohnete směrem dozadu a vložíte do sebe. Boční cípy ohnete a zasunete za okraj. Lilie má na stole nebo talíři stát.

Dopis

Ubrousek přeložíte úhlopříčně a vznikne vám trojúhelník. Boční rohy ohnete do středu ubrousku a obě boční strany ohnete do středu ještě jednou. Spodní část ohnete směrem dovnitř tak, aby se roh strany trojúhelníku dotýkal. Trojúhelník ohnete směrem dolů a máte obálku! Do ubrousku můžete vložit přání nebo vzkaz.

Sáček

Přeložíte ubrousek na polovinu, ať vám vznikne obdélník. Jednu čtvrtinu ohnete zpátky. Její okraj svinete a celý ubrousek přetočíte na druhou stranu. Levou i pravou stranu ohnete směrem do středu a ubrousek přeložíte na polovinu. Do sáčku můžete vložit příbor. Další inspiraci najdete v naší fotogalerii.

Využijte, co zrovna roste nebo kvete

Netřeba připomínat, že nejhezčí ozdobou prostřené tabule jsou živé květiny. Nemusíte přitom hned vykoupit květinářství. Stačí se podívat, co vám zrovna roste na zahrádce. Na jaře přidejte do vázičky kvetoucí větvičku, využijte bylinky, na podzim si pomozte nasbíranými listy nebo kaštany. V zimě klidně přidejte na stůl snítku jehličí nebo větvičku rozmarýnu. Využít můžete i celou skořici. Co všechno dokáže?

Atmosféru navodí svíčky

Větší balík čajových svíček se doma nikdy neztratí. Nezapomínejte na ně při servírování! Během prostírání jich využijte, kolik jen chcete. Vězte, že jejich počet atmosféru ještě umocní. Efektně vypadají rozložené na talířku, v malých svícnech nebo středem stolu.

Tabule nemusí být nijak přesná ani užehlená. Zajímavě vypadá přesně ta, u níž člověk neví, kam s očima. To samé platí i o servírování jídla. Jíme také očima. A připadá vám to někdy příliš kreativní, bláznivé? Spolehněte se, že na takovou tabuli jedlíci jen tak nezapomenou.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Heidi Janků se na dovolené v Beskydech: Nenalíčená a v gumákách

Vyrobte si své vlastní hnojivo. Poradíme vám, jak na to

Změňte si barvu hortenzie na přání, třeba pomocí alobalu a...

Padají vám větve pod tíhou plodů k zemi? Poradíme, co...

Chystáte se na kolo se svým psem? Máme pro vás pár dobrých...

Váš gril bude zářit čistotou. Máme pro vás tip, jak ho...

Je vám horko? Vyrobte si vlastní klimatizaci, která skutečně...