Vržou vám parkety? Zkuste těchto pár fíglů na odstranění nepříjemných zvuků

Dům 27. ledna 2018 | 09:28 — Šárka Vondráčková
Tak to je nepříjemné. Šlápnete na vaši parketovou podlahu a ozve se hrozný vrzající zvuk. Ale nezoufejte a hned nevolejte podlaháře. Jestli máte svou podlahu rádi a je ve stavu, kdy vám pár let může ještě věrně sloužit, můžete tento problém odstranit i sami.
Další 4 fotografie v galerii
Vrzání způsobuje tření dřeva o dřevo / Shutterstock

Vrzání je vlastně tření dřeva o dřevo. Nic víc, nic míň. Jak známo, čím větší je teplo a sucho, tak se materiál smršťuje. A pokud je zase v místnosti vlhko, podlaha se zase rozšiřuje. Díky těmto neustálým procesům tak parkety mění své parametry, uvolňují se ze svého lůžka, kde byly přilepeny, a máme na světě první „vrz“. Předtím, než se pustíte do opravy, lokalizujte místo, kde to vrže nejvíc. A pak už můžete zkusit pár tipů, jak tuto vadu odstranit. Vyzkoušejte některý z nich a uvidíte, že si starou podlahu nakonec zamilujete!

Mastek a grafit

Vrzající dřevěné podlahy se zbavíte například tak, že do rýh v podlaze nasypete trochu mastkového nebo grafitového prášku. Vtlačte prášek do spojů nejvíce vrzajících parket, pak místo překryjte hadrem a několikrát za sebou na ně stoupněte celou svou váhou. Tuha či mastek spoje promaže a přestanou se o sebe třít.

Pokud nemáte po ruce mastkový či grafitový prášek, zkuste navrtat na skrytějších místech malinkaté otvory a injekční stříkačkou do nich vpravte řídkou cementovou maltu. Po zaschnutí pak dírky zamaskujte voskem. Zkusit můžete i jednu z babských rad. Do mezer mezi parketami nastrouhat mýdlo.

Přebruste a zalakujte

Dalším možným postupem je vybroušení podlahy. Podlahu pečlivě zbrousíte a poté na ni nanesete lak a olej. Místa mezi spárami, které mohou být příčinou vrzání, lze vytmelit prachem, který vám zbude po broušení parket. Tmel pak bude mít stejnou barvu jako parkety, nedojde tak k poškození celkového vzhledu parket. Tipy a rady, jak si nalakovat podlahu bez chybičky, jsme psali zde.

Podlepte

Vrzající parkety můžete zkusit podlepit. Najděte si uvolněné parkety a v jejich středu parketu provrtejte asi čtyřmilimetrovým vrtákem. Otvorem vstříkněte řídké polyuretanové lepidlo pod parketu. Polyuretan schne vlhkostí a při tomto schnutí mění svůj objem, roztahuje se. To způsobí, že se vzduchová mezera vyplní a parketa se tak přilepí k podkladu. Je dobré toto místo nakonec ještě alespoň na 12 hodin zatěžkat.

Překládka

Pakliže jste odhalili, že v místě vrzání je několik uvolněných parket, zřejmě jde o hřebíky, které nedrží dostatečně pevně a dochází tak k pohybům podlahy. V této chvíli postačí, pokud poškozená místa rozeberete a znovu položíte s využitím lepení.

Celková oprava

Pokud žádná z rad nezabere, pak vám bohužel asi nezbude nic jiného, než se pustit do celkové opravy. Tuto práci je ale lepší nechat odborné firmě. Pokud se přeci jen do opravy pustíte sami, nezapomeňte, že je nutné demontovat nejenom všechny staré parkety, ale také musíte opravit veškeré další vrstvy, nosné trámy a prkenné záklopy. Při demontáži parkety vždy očíslujte. Tím budete mít přehled, jak jdou jednotlivé díly parket po sobě. Parkety vám pak do sebe bez potíží zapadnou.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nahlédněte do tajemného podzemního města. Nacisté zde měli velké plány

Nahlédněte do tajemného podzemního města. Nacisté zde měli...

Nejkrásnější místa Černé Hory, kde zažijte fascinující...

Ráj pro cyklisty i milovníky vodních sportů. Pobřeží...

Skiareál Špindlerův Mlýn nabízí po celé léto jízdu...

Objevte nejkrásnější pláže Istrie. Dokonalé ráje ukryté...

Poznejte nejcennější území Krušných hor

Zavřít reklamu