Už nevíte, kam s věcmi? Ušetřete místo v bytě a uložte je pod strop

Dům 24. ledna 2018 | 13:25 — Šárka Vondráčková
S nedostatkem prostoru bojuje snad každá domácnost. Skříně a poličky totiž také nejsou nafukovací, ale kam tedy uložit všechny ty věci, které zrovna nepotřebujeme? Zkuste to pod strop!
Další 3 fotografie v galerii
Podstropní skříně jsou ideální pro věci, které až tak často nepoužíváte / Internet

Když není na podlaze dost místa pro nábytek, který by posloužil k ukládání třeba sezonního oblečení a dalších věcí, hledejme potřebné místo jinde, třeba u stropu.

Pokud je strop dost vysoký a dá se trochu snížit, nastává možnost vybudování stropních podhledů. Zruční kutilové si na tuto práci mohou troufnout i sami. Další variantou, která se nabízí, je připevnit pod strop různé police a závěsné systémy. Ty se dnes dají koupit a jejich montáž není až tak složitá. Nicméně je třeba dodržet určitá pravidla.

Nosnost stropu

Než se do takové přestavby pustíte, v první řadě si zjistěte, z jakých materiálů je váš dům postavený. Ne každý má totiž vysokou nosnost a připevnění úložných systémů by mohlo nadělat víc škody než užitku.

Výška stropu

Další věc, kterou musíte vzít v potaz, je výška stropu. Pokud jsou pokoje vyšší než obvyklých 250 cm, můžeme kouzlit s prostory pod stropem. Závěsy pro snížení stropu se vyrábějí až do délky 30 cm, v tomto prostoru pak můžeme vytvořit nové úložné místo. Vždy musíte počítat s tím, že se v místnosti budete pohybovat a tomu by nemělo nic bránit. Do prostoru, který chcete využívat, by také nemělo nic zasahovat.

Ideální místnosti

Vhodnou místností pro vysoko zavěšené skříňky je předsíň, kde můžeme navíc na spodní stranu skříněk připevnit věšáky a využít tak každý centimetr místa, třeba pro zavěšení kola, bruslí a dalších sportovních potřeb.

Místo na skříňky pod stropem se však v nouzi najde třeba i v ložnici. Pokud se v ní rozhodnete pro stropní podhledy, zlepší se vám také akustická izolace v této místnosti, navíc je možné jimi vést třeba bodové osvětlení. Pokud se potýkáte s nedostatkem prostor v kuchyni, nechejte si přidělat pod strop další skříňky či police. V nich můžete mít spotřebiče, které denně nepoužíváte.

Co ukládat

Vzhledem k tomu, že tyto prostory nejsou až tak snadno dostupné jako skříně, je tedy potřeba do nich dávat věci, které až tak často nepotřebujeme - například sezonní oblečení či obuv, peřiny, fotografie, lyže, knihy. O tématu, jakým způsobem knihy seskládat tak, aby dodaly domácnosti šarm, jsme psali zde. Podobně poslouží i pod stropem zavěšené skříňky nebo hluboké police.

Pokud ale bydlíte ve velmi malém bytě, který nedisponuje zrovna vysokými stropy, je potřeba skřínky nebo police maximálně odlehčit. U otevřených polic, které využijete jako knihovnu, lze použít dlouhé tenké materiály – ideálně plech, vždy v malých hloubkách do 38 centimetrů. I masivní konstrukci lze rozbít, alespoň nepravidelným rozložením menších dvířek

Myslete na barvy

Důležitým prvkem v odlehčení plošně uzavřených skříněk je barevné nebo tónové odsazení od hlavní plochy zbylé kompozice. Volte proto neutrální nebo světlejší tóny v horních částech, protože díky tomu snížíte nepříjemný pocit, že na vás něco padá.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Heidi Janků se na dovolené v Beskydech: Nenalíčená a v gumákách

Vyrobte si své vlastní hnojivo. Poradíme vám, jak na to

Změňte si barvu hortenzie na přání, třeba pomocí alobalu a...

Padají vám větve pod tíhou plodů k zemi? Poradíme, co...

Chystáte se na kolo se svým psem? Máme pro vás pár dobrých...

Váš gril bude zářit čistotou. Máme pro vás tip, jak ho...

Je vám horko? Vyrobte si vlastní klimatizaci, která skutečně...